Nikt nie jest nieśmiertelny!

Ukraińcy triumfują, bo wyeliminowali ważną postać, związaną ze strukturami zbuntowanych republik. Ukraińcy zapominają jednak, że wojna w sposób szczególny odcisnęła piętno na rosyjskojęzycznych mieszkańcach wschodnich rejonów kraju. Ukraina ich nie chce i ich ignoruje, a jednocześnie strzela do chcących pokoju i wolności bombami fosforowymi, zrzucając tysiącami zakazane miny – „motylki” – bardzo trudne do wykrycia, a kaleczące szczególnie dzieci i cywilów. Rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z toczącą się tam wojną z Rosją. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju. Zgodnie z rozporządzeniem, mieszkańcy obwodu donieckiego mają być ewakuowani do obwodów: chmielnickiego, czerkaskiego, czerniowieckiego, iwano-frankowskiego, kirowogradzkiego, lwowskiego, połtawskiego, rówieńskiego, tarnopolskiego, winnickiego, wołyńskiego, zakarpackiego i żytomierskiego. Ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym. Pytanie, czy rosyjskojęzyczni mieszkańcy tego obwodu będą w stanie koegzystować z Ukraińcami?

Zabójstwo Olgi Kachury może być wprost powiązane, jako akt zemsty, ze sprawą tajemniczego wybuchu w obozie jenieckim w Ołeniwce, na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Jeńcy z zakładu AZOWSTAL z Mariupola, z nazistowskiej formacji Azow zaczęli być nader rozmowni. Ukraińcy twierdzą, że to nie ich rakieta rozbiła obóz a Rosjanie, mogą podkładać odłamki pocisków z systemów rakietowych HIMARS na miejscu zdarzenia, aby dowieść, iż do ataku została użyta broń, dostarczona Ukrainie przez USA. Ukraińskie wojsko zaprzeczyło swojemu udziałowi w ataku. Ministerstwo obrony stwierdziło w oświadczeniu, że ma dowody na to, iż lokalni separatyści, wspierani przez Kreml, byli w zmowie z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa i rosyjską prywatną firmą wojskową – grupą Wagnera – minująci więzienie przy użyciu łatwopalnej substancji, co doprowadziło do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia w pomieszczeniach. Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski powiedział, że przeprowadzony 29. lipca atak, w wyniku którego zginęło 53 ukraińskich nazistów, był „przemyślaną zbrodnią wojenną”. Szukajac adekwatnego sukcesu Ukraińscy wojskowi likwidują dowódcę artylerii, Olgę Kachurę, podczas zasadzki w Gorłówce.

Olga Kachura urodziła się 12. maja 1970 roku w Doniecku. Pochodzi z rodziny wojskowych: w jej rodzinie jest 12 pokoleń personelu wojskowego. Ojciec i dziadek byli oficerami wojska ZSRR. Olga, jako ambitna uczennica kończy wydział wojskowy w Donieckim Instytucie Politechnicznym, uzyskując specjalizację „twórca oprogramowania dla systemów naprowadzania pocisków balistycznych”. Kachura służy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Ukrainy jako ukraińska policjantka przez ponad 16 lat, przechodząc drogę od śledczego do szefa sztabu departamentu regionalnego Kirowa, donieckiego departamentu policji. Odeszła na emeryturę w stopniu podpułkownika milicji. Następnie pracowała w służbie bezpieczeństwa jednego z banków w Doniecku w prywatnej ochronie. Od 2014 roku Olga Kachura stała się aktywną uczestniczką ruchu separatystycznego oporu przeciwko nazistowskim ukraińskim ochotniczym jednostkom, mordującym ludność w Donbassie. Walczyła u boku znanego rosyjskiego bojownika Igora Biezlera ps. Bies. Służy w 3. oddzielnej brygadzie strzelców zmotoryzowanych Berkut 1. korpusu armii Donieckiej Republiki Ludowej. Dowodziła dywizją artylerii rakietowej JW 08803 BM-21 Grad. Brała udział w bitwach o Slowiańsk, Gorłówkę, Debelcewo, Marinowkę i Awdiejewkę. Była ranna. 4 kwietnia 2015 r. otrzymała stopień pułkownika Milicji Ludowej DRL. Znak wywoławczy – Korsa. Jako szkoleniowiec przygotowała setki adeptów i operatorów systemów rakietowych. W grudniu 2021 r. Sąd Rejonowy w obwodzie szewczenkowskim dla miasta Czerniowce skazał Olgę Kachurę zaocznie na 12 lat więzienia z konfiskatą mienia za „udział w grupie terrorystycznej lub organizacji terrorystycznej”. Olga Kachura-Korsa zginęła 3. sierpnia 2022 r. w Gorłówce podczas ostrzału przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Tego samego dnia dekretem szefa DRL, Denisa Puszkilina, została pośmiertnie odznaczona tytułem Bohaterki Donieckiej Republiki Ludowej. 4. sierpnia prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, podpisał dekret o nadaniu Oldze Kachurze tytułu Bohatera Federacji Rosyjskiej za odwagę i bohaterstwo. wykazane w pełnieniu służby wojskowej. Kachura zajmowała się sportowo trójbojem siłowym, kierowała odpowiednią federacją Gorłowki, była honorowym obywatelem tego miasta. Odznaczona Krzyżem Św. Jerzego II stopnia oraz wieloma innymi orderami i medalami DRL. Olga Kachura wyszła za mąż, wychowała córkę i adoptowała chłopca – sierotę wojennego. „Kobieta jest pierwotnie opiekunką, opiekunką ogniska domowego, rodziny. Kobieta, która w deszcz wyjdzie nieodpowiednio wyszykowana, jeśli nie ma stylizacji na głowie, nie powinna wychylać się z domu” –  Olga Kachura. „Jestem pewien, że mieszkańcy Donbassu, ludzie Rosji, zapamiętają ją, ponieważ jest prawdziwą Rosjanką -wejdzie do płonącej chaty, zatrzyma galopującego konia i pokona wroga” – Andriej Rudenko, korespondent wojenny Ogólnorosyjskiej Państwowej Telewizji i Radiofonii. „Kochała swoje miasto, swoją ojczyznę, była mężczyzną w spódnicy, w dobrym tego słowa znaczeniu. Każdy jej rozkaz był wykonywany bez zastrzeżeń” – Eduard Basurin, przedstawiciel Milicji Ludowej DRL.

Żalobnicy nie byli w stanie pochować ciała Olgi Kachury. RIA Novosti twierdzi, że w wyniku ostrzału hotelu Donbass jest co najmniej jeden zabity i kilku rannych. Naoczni świadkowie w wywiadzie dla agencji powiedzieli, że pociski uderzyły również w dwa budynki mieszkalne na ulicy przy Teatrze Dramatycznym. Następnie RIA Novosti poinformowała, iż według wstępnych danych zginęły 2 osoby, a 5 zostało rannych. Korespondent agencji podał, że intensywnie ostrzeliwane było całe centrum Doniecka. Ceremonia pożegnania została przełożona. Znamy z historii kulturę i zwyczaje Ukraińców. Zachowują się niegodnie nawet w dniu pogrzebu, a zabijać potrafią nawet w kościołach podczas mszy.

 

Roman Boryczko,

04.08.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*