Na webu se objevila jména tisíců Rusů zastřelených za Stalinových represí

 

 

 

 

 

 

 

Moskevské Muzeum dějin Gulagu zveřejnilo na zvláštních webových stránkách jména téměř deseti tisíc Moskvanů zastřelených v době vrcholících represí komunistického režimu v letech 1937-1938.

Instituce, která pečuje o odkaz obětí stalinského vězeňského systému Gulag, získala jména mrtvých od známého ruského občanského hnutí Memorial.

“Náš projekt je pokusem publikovat jména alespoň nevelké části z těch, kdo se stali oběťmi stalinských represí,” uvedlo v prohlášení muzeum. “Těch, kdo po obvinění z politických zločinů a ve zfalšovaných kauzách byli ve zjednodušeném řízení odsouzeni k trestu smrti zastřelením, k vězení v žalářích a pracovních táborech Gulag.”

Jména byla umístěna na webovou stránku 30october.ru. Předposlední říjnový den je v Rusku od roku 1991 spojován s památkou obětí politických zločinů Stalinovy éry. Muzeum dějin Gulagu v Moskvě existuje od roku 2001, jeho nynější expozice vznikla s podporou moskevské radnice v roce 2004.

Krvavé dějiny SSSR z 30. až 50. let minulého století si Rusko v poslední době často připomíná. V Republice Komi na severu evropské části země se úřady rozhodly upravit a přeměnit na památkový komplex jeden z největších táborů systému Gulag. Podle agentury ITAR-TASS se tábor s označením Lokčimlag stane jedním z prvních podobných památníků v zemi.

 Autoři: iDNES.cz, ČTK

Foto: Vorkuta – Стройка №501

Zdroj:

http://zpravy.idnes.cz/jmena-zastrelenych-rusu-08o-/zahranicni.aspx?c=A121024_073836_zahranicni_ts#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*