Litwa: NIE dla elektrowni atomowej! Wyniki wyborów: Partia Pracy na I, AWPL na VII miejscu

 

 

 

 

 

 

 

 

Od redakcji „BZ”: Na Litwie wybory. Część I już za nami, walka w okręgach jednomandatowych za dwa tygodnie. Prasa oficjalna pomiędzy Odrą a Bugiem skwapliwie marginalizuje wydarzenia w Wilnie, szkodząc tym samym litewskim Polakom. Nie popełnimy podobnego błędu i we współpracy z www.pl.delfi.lt oraz www.infopol.lt postaramy się zaprezentować blok poświęconych temu wydarzeniu tekstów znad Wilii. Rozpoczyna ogólne zestawienie wyników w połączeniu z litewskim NIE dla budowy kolejnej elektrowni atomowej, której rzeczniczką jest prezydent RL, Dalia Grybauskaitė.

 

Główna Komisja Wyborcza podała wstępne wyniki z wyborów do Sejmu oraz referendum w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej w Wisagini (Visaginas). Nadal liderem wśród partii jest Partia Pracy, natomiast dwie trzecie głosujących wypowiedziało się przeciwko budowie elektrowni.

Partia Pracy jest na pierwszym miejscu (19,84 proc.), na drugim miejscu socjaldemokraci (18,38 proc.), a na trzecim konserwatyści (15,06 proc.).

Czwarte miejsce dostało się Ruchowi Liberałów (8,57 proc.), „Droga Odwagi” znalazła się na piątym miejscu (7, 98 proc.). „Porządek i Sprawiedliwość” znalazł się na szóstym miejscu (7, 31 proc.).

AWPL w niedzielnych wyborach uzyskała 5,83 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego.

Przy takim podziale głosów Partia Pracy wprowadza do Sejmu 17 posłów, socjaldemokraci – 16, konserwatyści – 12, liberałowie i „Droga Odwagi” po 7, „Porządek i Sprawiedliwość” – 6, zaś AWPL – 5.

 

NIE dla elektrowni atomowej

Większość uczestników referendum wypowiedziała się przeciwko budowie nowej elektrowni atomowej. Przeciwko zagłosowało 62,7 proc. wyborców, za – 34,07 proc. Podczas referendum ws. budowy elektrowni atomowej tylko okręg Jeziorasy–Wisaginia (Zarasų-Visagino apygarda) głosował za budową nowej elektrowni atomowej (ponad 65 proc.). 

Wyniki ogólnokrajowe referendum wyglądają następująco: 34,05 proc. albo 459,2 tys wyborców głosowało za, 62,71 proc. albo 845,9 tys. – przeciw budowie.
W większości okręgów wyborczych za budową opowiedziało się 30 – 39 proc. wyborców. Mniej niż 30 proc. poparcia zarejestrowano w 7 okręgach, z których prawie wszystkie znajdują się w Litwie Zachodniej.

Ponad 40 proc. poparcia budowy uzyskała w trzech okręgach: Nowomiejskim (Wilno) – 40,52 proc., Ignalińsko–Świenciańskim – 45,33 proc. i Jeziorasy–Wisaginia – 65,26 proc.

Ostateczną decyzję ws. projektu budowy nowej elektrowni atomowej Litwa powinna podjąć przed końcem 2015 roku.

 

Ranking kandydatów na liście AWPL w okręgu wielomandatowym

Największym skokiem w tabeli rankingowej AWPL może się pochwalić kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Edmund Szot, który z ostatniego 141 miejsca przemieścił się aż na 34.

Do Sejmu trafia 5 kandydatów z ramienia AWPL: startujący z pierwszego miejsca na liście Waldemar Tomaszewski, Wanda Krawczonok, która z 5. miejsca przemieściła się na 2., Józef Kwiatkowski (z 7 miejsca na 3), Michał Mackiewicz, który zanotował spadek z 3. na 4. miejsce i Zdzisław Palewicz (skoczył z 13. na 5. miejsce).

Na 6. i 7. miejscu odpowiednio znaleźli się Zbigniew Jedziński (bez zmian) i Irina Rozova (spadek z 2 miejsca na 7).

 

Sześciu kandydatów AWPL zawalczy w drugiej turze

Leonard Talmont wygrał wybory w wileńsko-solecznickim okręgu jednomandatowym już w pierwszej turze, zdobywając 64 proc.. Natomiast w sześciu okręgach jednomandatowych kandydaci Akcji Wyborczej Polaków na Litwie trafili do drugiej tury, która odbędzie się za dwa tygodnie (28. października).

Poseł Jarosław Narkiewicz zmierzy się w okręgu wileńsko-trockim z Mingailė Binkauskaitė z Partii Pracy, wicedyrektor Administracji Samorządowej Rejonu Wileńskiego Rita Tamašunienė w okręgu wileńsko-szyrwinckim zawalczy o mandat poselski z Živilė Pinskuvienė z Partii Pracy, radny samorządu rejonu wileńskiego Tadeusz Andrzejewski ma szansę na uzyskanie mandatu w zdominowanym przez Polaków i Rosjan okręgu nowowiejskim, w którym zmierzy się z kandydatem Partii Pracy Sergiejem Ursulem.

Dyrektorka szkoły-przedszkolia „Wilia” Zofia Matarewicz w Justyniszkach zmierzy się z posłem-konserwatystą Pauliusem Saudargasem, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz zawalczy o mandat w okręgu ejszysko-orańskim z Algisem Kašėtą z Ruchu Liberałów, zaś dyrektor gimnazjum w Niemieżu oraz radny miasta Wilna Zbigniew Maciejewski w Szeszkini z ministrem spraw zagranicznych, konserwatystą Audroniusem Ažubalisem.

 

Pierwodruk: pl.delfi.lt

 
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*