Litewski brukowiec ubliża mniejszościom narodowym i roznieca nienawiść do Polaków. Co na to prokuratura?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Litewski brukowiec Vakaro žinios ubliża mniejszościom narodowym i otwarcie roznieca niechęć do Polaków – a organa ścigania mają to najwyraźniej gdzieś. W jednym z ostatnich numerów, dziennik w rubryce Wieści elit niby informuje o planowanej wizycie wiceprzewodniczącego Sejmu RL, Jarosława Narkiewicza, w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu Zarząd Sejmu postanowił bowiem wysłać Narkiewicza do Chicago, na Polsko-Amerykańskie Forum Gospodarcze, na które została również zaproszona strona litewska.Tymczasem Vakaro žinios już w tytule wiadomości Polska wizyta J. Narkiewicza za litewskie pieniądze sugeruje, że delegacja ta ma związek wyłącznie z polską narodowością wiceprzewodniczącego, o czym czytelnika ma również przekonać ilustracja, przedstawiająca Narkiewicza na tle Karty Polaka. Jakby to było mało przekonywującym argumentem, dalej w artykule pisze się wprost, iż ta wizyta nie ma niczego wspólnego z Litwą, a wyjazd wiceprzewodniczącego ma rzekomo załatwić jakieś interesy dla jego rodaków. Podkreśla się przy tym, że zapłaci za to „podatnik litewski“. Aż 7 tys. litów!

Na zakończenie tabloid już otwarcie ubliża innym narodowościom konkludując, iż bardzo dobrze jest, że w Sejmie litewskim nie ma, na przykład Brazylijczyków, Australijczyków czy też Wietnamczyków, bo jak przekonuje Vakaro žinios, oni też mogliby chcieć „od czasu do czasu zatroszczyć się o swoich rodaków“. „Sejm więc musiałby sfinansować i ich podróże“ – stwierdza brukowiec.

Dziennik Vakaro žinios należy do grupy medialnej Respublika, której tytuły już niejednokrotnie były ścigane przez prokuratorów za rozniecanie waśni narodowościowych i obrażanie grup etnicznych. Czy i tym razem gazeta odpowie za rozniecanie niechęci do Polaków, Brazylijczyków, Australijczyków i Wietnamczyków? Przekonamy się albo i nie, bo na razie ani prokuratura, ani instytucje etyki dziennikarskiej nie zareagowały na skandaliczny artykuł w tabloidzie.

 

star; ifp

 Za: www.infopol.lt/pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*