Lewico, sztandar wynieść! (3)

Na lewicy mówi się też, iż stworzenie nowego koła to efekt działań Leszka Millera, patrzącego na nasz grajdołek z pozycji wygodnej Brukseli. Dawny „żelazny kanclerz SLD” został w 2019 europarlamentarzystą ze wspólnej listy Koalicji Europejskiej. W marcu 2021 odszedł z SLD, nie wstąpił do Nowej Lewicy, publicznie wielokrotnie krytykował Czarzastego. Przyjrzyjmy się szerzej rozłamowcom, którzy tak ochoczo spoglądają w kierunku Donalda Tuska.

Na stronach Wiosny można przeczytać o Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, że jest prawniczką, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i działaczką społeczną. Jest blisko związana z Kongresem Kobiet, więc istnieje szansa, iż blisko zna Jolantę Kwaśniewską. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie nieruchomości i prawie medycznym. Ma doświadczenie w obsłudze prawnej spółek Skarbu Państwa, a w latach 1994-2006 brała udział w procesach restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, w tym górnictwa węgla kamiennego, gdzie zajmowała się wygaszaniem kopalń – iście lewicowa praca!

W 2019 dołączyła do ugrupowania Wiosna, obejmując funkcję wiceprezesa do spraw prawnych. Z ramienia Wiosny była brana pod uwagę jako kandydatka na fotel Prezydenta Polski. Niedawno została zapytana, czy potwierdza, że po sejmowym głosowaniu nad Funduszem Odbudowy dostała telefon od marszałka Czarzastego ze wskazaniem, iż ma „przestać łazić po mediach”, bo jak nie, to Włodzimierz Czarzasty ją „odstrzeli”.

Wojciech Konieczny, senator z ramienia PPS. Konieczny jest dyrektorem szpitala w Częstochowie.  chwali się, że w jego placówce lekarze nie odchodzą z pracy, może nie biorą też łapówek?: „Lekarz specjalista powinien zarabiać ponad 10 lub 15 tysięcy złotych. Dziś w moim szpitalu lekarz może zarobić z dodatkiem covidowym nawet 30 tys. zł”. Niestety, szpital kierowany przez szanownego senatora Wojciecha Koniecznego, nie realizuje swoich zadań z zakresu opieki nad chorym. Senator: „Tak, zdarzają się takie sytuacje. Sytuacje w oddziale chirurgii ogólnej, w oddziale urologii, jak najbardziej mają miejsce. I niestety ci pacjenci, niektórzy po raz kolejny – mogą być przekładane ich terminy. My staramy się do tego nie dopuścić, ale, panie redaktorze, to nie jest takie nowe, że wraz z zarządzeniem, czy z poleceniem, czy jak inaczej nazwać to pismo NFZ-u, to się zadziało. To jest powód do tego, by pomyśleć nad obowiązkową formą szczepień”.

Konieczny, mimo że jest w partii socjalistycznej, odżegnuje się od socjalizmu! „Nie, nie jesteśmy komunistami. […] Gospodarka wolnorynkowa, oparta na sprawiedliwości społecznej, jest jakąś rzeczywistością, w której my się poruszamy […]”. Stwierdził, iż jesteśmy krajem związanym z Unią Europejską, co jest popierane przez PPS, „więc nie będziemy budować jakiejś utopijnej rzeczywistości bez posiadania, bez kapitału”. „Gospodarka wolnorynkowa pewnie w jakimś tam stopniu będzie zawsze utrzymywana, ponieważ, to też trzeba przyznać, że są też tam zdrowe elementy, których nie będziemy usuwać, bynajmniej”. Z samookreślenia Wojciecha Koniecznego wynika więc, że jest on socjalistą, popierającym kapitalizm!

Joanna Senyszyn. Senyszyn była posłanką na Sejm IV, V, VI kadencji (2001-09), a następnie deputowaną do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009-14). W wyborach parlamentarnych w 2019 r. zdobyła mandat poselski i ponownie zasiadła w Sejmie. Joanna Senyszyn reprezentuje teraz Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Wiosna Roberta Biedronia). W przeszłości była jednak m.in. europosłanką (w latach 2009-14). Co najzabawniejsze, oprócz zasiadania w poselskich ławach jako ideowa kobieta lewicy, pani Senyszyn jest emerytką, a świadczenia dostaje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale także z Parlamentu Europejskiego. Z jej oświadczenia majątkowego za ostatni rok wynika, iż miesięcznie świadczenie emerytalne wynosi około 19 tys. zł. Z kolei z Europarlamentu otrzymuje po 1543 euro, w przeliczeniu na złotówki około 7 tys. zł co miesiąc. Chce się żyć! 

Robert Kwiatkowski to bardzo ciekawa postać, o historycznych niezbyt pochlebnych konotacjach. Był blisko z Aleksandrem Kwaśniewskim, pracował w jego sztabie wyborczym w roku 1995. W 1996 przez Sejm RP wybrany zostaje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdzie rok później brał udział w ustawcie między Lwem Rywinem a Adamem Michnikiem, czyli propozycji korupcyjnej. Kwiatkowski był członkiem PZPR, zasiadał we władzach Zrzeszenia Studentów Polskich. Był także członkiem władz Stowarzyszenia Ordynacka, skupiającego byłych działaczy ZSP. W 2013 został wiceprzewodniczącym zarządu stowarzyszenia Europa Plus Aleksandra Kwaśniewskiego oraz członkiem zarządu powołanej w październiku tego samego roku partii Twój Ruch Janusza Palikota. W styczniu 2015 odszedł z Twojego Ruchu. (Cdn.)

Roman Boryczko,

grudzień 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*