Krajowy Plan Odbudowy i wisielca sznur…

Krajowy Plan Odbudowy stał się pułapką, w którą wpadł rząd Mateusza Morawieckiego i Prawo i Sprawiedliwość – partia tak gorliwie słuchająca się Brukseli. W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt zarówno unijnego budżetu na lata 2021-2027, jak i zupełnie nowego instrumentu finansowego UE – Funduszu Odbudowy. Fundusz ten powstał w reakcji na kryzys gospodarczy, wywołany przez samych europejskich decydentów. Tak zwane elity, wsparte globalistami pod płaszczykiem  pandemii koronawirusa, z gracją motyla wykończyły całą Europę, jej stabilność i konkurencyjność gospodarek. Kwota ponad 800 mld euro została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji przywódców państw członkowskich.

UE te nowe, dodatkowe środki, pożycza na rynkach finansowych na warunkach korzystniejszych od tych, które mogłyby uzyskać państwa członkowskie, gdyby działały samodzielnie. W imieniu Wspólnoty zajmuje się tym Komisja Europejska, a następnie dokonuje redystrybucji tych kwot. KE pożycza środki w transzach, poprzez emisje obligacji, potrzebnych na pokrycie długu. Pieniądze te mają zostać spłacone w późniejszym czasie poprzez uzyskanie przez UE nowych zasobów własnych. Chodzi m.in. szaloną politykę klimatyczną – o graniczny podatek węglowy, opłatę cyfrową czy środki z systemu handlu emisjami CO2.

Polska stając się żyrantem długu, czego nie mówi się oficjalnie, zdecydowała się podpisem Morawieckiego na nowe podatki i daniny do kasy UE. Ot, zakaz produkcji samochodów spalinowych… Zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku został zaakceptowany przez kraje Unii Europejskiej, również Polskę, droga partio Prawo i Sprawiedliwość! Jak tonący brzytwy się chwyta, tak PiS z Czechami zapowiedział budowę koalicji państw, które będą przeciwko zakazowi produkcji i sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku. „Od przyszłego półrocza prezydencję w UE przejmują Czesi, więc też liczymy na to, że będą takie działania prowadzili, żeby to zablokować i przesunąć w czasie. Przejście na auta o zerowej emisji spalin jest przesądzone. PE w niedawno poparł propozycję Komisji Europejskiej, aby ograniczyć dopuszczą emisję CO2 przez nowe auta o 100 proc. To część pakietu „Fit for 55”. Ograniczenia mają wchodzić w życie stopniowo. Pośredni cel redukcji emisji do roku 2030 zostałby ustalony na poziomie 55 proc. dla samochodów osobowych i 50 proc. dla samochodów dostawczych (w porównaniu do 2021 roku)”.

Formalnie KPO Ursula von der Leyen zatwierdziła dla Polski, zastrzegając, że wypłata pieniędzy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez RP tzw. kamieni milowych, dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie (chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). Polska jest 25. krajem z zaakceptowanym planem. Wówczas bez środków pozostają tylko skonfliktowane z Brukselą Węgry i Holandia, która w ogóle nie złożyła swojego Krajowego Planu Odbudowy. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Wszystko idzie tak dobrze, a pieniędzy jak nie ma, tak nie ma…  Zdaniem Ministerstwa Finansów nie da się wyjść z mechanizmu finansowania KPO, bo to część unijnego budżetu jako całości.

Sojusz od dekad próbuje budować jak najwięcej wspólnych programów i wprowadzać jak najszersze wspólne standardy. Każdy kraj UE jednak ciągnie w swoją stronę. Europa według globalistów powinna być potężną siłą geopolityczną, z własnymi priorytetami w polityce bezpieczeństwa, ekonomicznej, a także np. praw człowieka. Europa powinna więc dążyć do większej jedności, bo bardziej zjednoczona Europa jest po prostu silniejsza. Bardziej zjednoczona jest bardziej uległa i przewidywalna dla polityki Anglosasów i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Großdeutschland to wciąż żywy projekt z roku 1932, to wizja federacji środkowoeuropejskiej Czech, Moraw, zachodniej Polski, Austrii i szeregu państw ościennych jako satelitów.  W Związku Wschodnim (Ostbund): Generalne Gubernatorstwo, rejon Wołgikraje bałtyckieUkrainaBałkanyGruzja), w Związku Północnym (Nordbund): SzwecjaNorwegiaDania a w Związku Zachodnim (Westbund): FrancjaFlandriaLuksemburgHolandia(Cdn.)

Roman Boryczko,

 10.09.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*