Koniec wolności słowa? PROTESTUJEMY! (Oświadczenie www.infopol.lt ws. „Rzeczpospolitej”)

 

 

 

 

 

 

 

Jako jedyne niezależne polskie medium na Litwie uważamy zwolnienie dyscyplinarne dziennikarza „Rzeczpospolitej” Cezarego Gmyza raz rekomendacje Rady Nadzorczej „Presspubliki”, wydawcy „Rzeczpospolitej”, zarządowi dziennika – dotyczące odwołania redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Tomasza Wróblewskiego, jego zastępcy Bartosza Marczuka oraz szefa działu krajowego Mariusza Staniszewskiego za podły zamach na wolność słowa.

Wyprzedzając adoratorów polsko-litewskiej rywalizacji na każdym poziomie oświadczmy, że litewskie społeczeństwo, w tym też polska mniejszość na Litwie już dawno przegrały walkę o wolność słowa, które tu zwyczajnie kupuje się w przetargach na zamówienia rządowe, czy też samorządowe. Znamy ten system doskonale, bo jako media hołdujące wolności słowa nie znajdujemy akceptacji ani władz Litwy, które traktują nas jako agendę Warszawy, ani też władz Polski, które uważają nas za zdrajców polskiej racji stanu tylko dlatego, że uważamy, iż Polak, tak samo jak Litwin, może być i często jest złodziejem, oszustem i hipokrytą.

Walki z tymi upośledzeniami społeczeństwa obywatelskiego uczyła nas właśnie „Rzeczpospolita”, która w połowie 90. lat ubiegłego stulecia w Wilnie zaczęła wydawać po polsku pierwszą niezależną gazetę – tygodnik „Słowo Wileńskie”, który mimo że przetrwał na ryku zaledwie rok, do dziś jest wspominany jako jedyne obiektywne i niezależne polskie medium na Litwie i w ogóle na Litwie. Niewątpliwie była to zasługa redaktora ówczesnej „Rzeczypospolitej”, Dariusza Fikusa. Niestety dziś opiniotwórczym polskim dziennikiem zarządza wyznawca religii mamony, który nie ma pojęcia o wolności słowa, natomiast dobrze zna się na wartości rynkowej tego słowa, dlatego też swobodnie nim handluje w nadziei na zyski, płynące ze strony grupy trzymającej władzę, niezależnie od tego, jaką ideologię ta grupa wyznaje.

Gardzimy takim zachowaniem oraz apelujemy do wszystkich POLAKÓW w Polsce i na świecie o czynne przeciwstawienie się zamachowi na wolność słowa.

Żądamy wolności słowa dla „Rzeczypospolitej” i jej redaktorów!

Żądamy zapewnienia wolności słowa mediom w Polsce i polskim mediom na świecie!

 

Redakcja www.infopol.lt

 

Rys. Hasan Esmail, www.syriacartoon.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*