Kolejny teren z listy UNESCO zagrożony

 

 

 

 

 

 

Mieszkam i pracuję w miejscu, które jako ostatnie na ziemi stanowi środowisko naturalne wielu zagrożonych gatunków – to tutaj orangutany, nosorożce, słonie i tygrysy przechadzając się swobodnie na wolności. Niedługo jednak buldożery zrównają ten region z ziemią, jeśli Prezydent nie wysłucha naszych postulatów i nie uchroni go przed zniszczeniem.

Gubernator zarządzający częścią tych obszarów, jest o krok od wydania pozwolenia dla wielkich buldożerów na wycinkę i jeśli Prezydent nie podejmie w tej sprawie inicjatywy, minister leśnictwa najprawdopodobniej przyklaśnie gubernatorowi! Jeśli społeczność Avaaz przypomni Prezydentowi o wadze jego międzynarodowej reputacji – a wiemy, że bardzo zależy mu na ekologicznym wizerunku – możemy przekonać go, że to od tej decyzji zależeć będzie jego dobre imię i ewentualne przyszłe stanowiska w ONZ.Musimy działać bardzo szybko – Ministerstwo Leśnictwa jest o włos od wpuszczenia wielkich firm na ten teren, ale Prezydent może powstrzymać ten zabójczy plan. Podpisz naglącą petycję i powiadom wszystkich o tym śmiertelnym zagrożeniu dla naszych lasów. Jeśli uda nam się zebrać milion podpisów w ciągu 3 dni, upewnię się, że Prezydent o nas usłyszy:

 http://www.avaaz.org/pl/the_plan_to_kill_orangutans_loc/?bGespbb&v=24927

Znam te lasy jak własną kieszeń – pracuję tu od 2007 roku. W 2013 otrzymałem nagrodę Future for Nature za moją działalność na rzecz ochrony ssaków na Sumatrze. To miejsce charakteryzuje się największą bioróżnorodnością w całym regionie Azji i Pacyfiku, jego część znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nowy plan, wspierany przez firmy wydobywcze, zniszczy te przepiękne tereny na zawsze i zagrozi lokalnym społecznościom śmiertelnymi osunięciami gruntu i powodziami! Zniszczenie środowiska naturalnego orangutanów, tygrysów, słoni i nosorożców będzie się wiązało ze zdziesiątkowaniem tych zagrożonych gatunków.

Wiemy, że Prezydent Indonezji bardzo dba o swoje dobre imię na całym świecie. Dwa lata temu stworzył specjalną grupę zadaniową do spraw wylesienia i podpisał dwuletnie moratorium na wycinkę, po tym jak Indonezja trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie z tytułem jednego z największych emitentów gazów cieplarnianych. Na całe szczęście, według ostatnich raportów, Prezydent zobowiązał się przedłużyć moratorium, które stanowi polisę na życie dla tych lasów. Do końca kadencji pozostało mu zaledwie półtora roku i według ekspertów planuje ubiegać się o stanowisko ONZ. My apelujemy tylko by dotrzymał wcześniej danego słowa: „Dobro naszych lasów jest bardzo bliskie memu sercu… Utrata naszych lasów tropikalnych oznaczałaby katastrofę dla naszego państwa, społeczności międzynarodowej i naszej planety ” – ogłosił Prezydent podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych.

Wielkie firmy naftowe nie marzą o niczym innym jak o zrównaniu tych terenów z ziemią, a East Asia Minerals Corporation, firma z siedzibą w Kanadzie, została właśnie przyłapana na próbach wpływania na podejmowane decyzje w tej sprawie! Wszystkie kraje, także mój, mają prawo do rozwoju, ale nie kosztem bezcenneg o dziedzictwa naturalnego. Rozwój powinien działać na korzyść, nie na szkodę Indonezyjczyków.

Podpowiedzmy Prezydentowi łatwe wyjście z tej sytuacji – odrzuć ten zabójczy dla Sumatry projekt wycinki lasów i przedłuż moratorium! Podpisz teraz i pomóż nam nagłośnić tę sprawę – nie pozostało nam zbyt wiele czasu, zanim będzie już za późno. Jeśli masz konto na Twiterze, wyślij Prezydentowi swoją własną wiadomość, prosząc go o ochronę lasów:

 http://www.avaaz.org/pl/the_plan_to_kill_orangutans_loc/?bGespbb&v=24927

Jako członek Avaaz obserwowałem, jak ta wspaniała społeczność jednoczyła się w sprawie ochrony lasów i gatunków zagrożonych wyginięciem, od Amazonii w Ekwadorze i Brazylii po ochronę słoni i nosorożców, zagrożonych kłusownictwem. Teraz przyszedł czas na Indonezję – dołącz do nas i pomóż nam uratować te magiczne lasy.

 http://www.avaaz.org/pl/the_plan_to_kill_orangutans_loc/

 

Z nadzieją,

 Rudi Putra z Indonezji,

wraz z całym zespołem Avaaz

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*