Jak POPiS-owo rozegrano polskich rolników (4)

X X X

Jest rok 2022. Prawo i Sprawiedliwość skręca w rejony, przeznaczone dla przyjaciół Putina – Morawiecki poleciał na drugi koniec Europy nie w ramach obowiązków państwowych, ale by dać wyraz swoim sympatiom partyjnym – konkretnie wobec skrajnie prawicowej partii VOX. Przemawiając na jej wiecu, szef polskiego rządu straszył Unią Europejską, która jego zdaniem zmienia się na naszych oczach w „transnarodową bestię bez faktycznych i tradycyjnych wartości, bez duszy”.

Polski rząd ciągle wiązał swoje europejskie nadzieje ze wzrostem znaczenia radykalnie prawicowych partii, jak włoska Liga Matteo Salviniego, czy mających zastanawiające rosyjskie powiązania, jak Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Rząd PiS-u wiedział o zbliżającej się konfrontacji FR – Ukraina od USA od listopada 2021 roku. PiS grał wtedy na siebie, schładzając sojusze z USA.

Zaczęto podgryzać  TVN, (by zaognić stosunki z USA); w bilboardach obciążano UE drogą energią; PiS przyjmował z honorami w Warszawie proputinowską Le Pen. Żona p. premiera Mateusza Morawieckiego zdążyła odpowiednio wykorzystać informację o wojnie a uzyskane złotówki zamienić na walutę i bezpiecznie ulokować. W czasie pandemii nie było działań rządu. PiS od początku rządów lansował się na nieszczęściu ludzi. 200 tysięcy nadmiarowych zgonów brzmi złowieszczo. PiS pozwalał na eksterminację swoich obywateli i liczył w przyszłości na lojalność rolników!

Poprzednie wszelkie wybory PiS wygrywał dzięki głosom wsi i rolników. „W grupach społeczno-demograficznych rząd Mateusza Morawieckiego ma najwięcej zwolenników wśród emerytów – ich udział w tej grupie sięga 50 proc. Poparcie dla urzędującego gabinetu rośnie wraz z wiekiem respondentów: w gronie osób powyżej 65. roku życia wynosi ono 48 proc. Ponadprzeciętnie wysoki odsetek zwolenników rządu obserwujemy też wśród badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym (45 proc.), rolników (45 proc.) i pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych (46 proc.)”.

(Badanie CBOS przeprowadzono od 8. do 18. maja 2023 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski liczącej 1056 osób (w tym: 57,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 16,7 proc. – CAWI) wylosowanej z rejestru PESEL).

 

X X X

Po 24. lutego 2022 pozorny chaos sugerujący, że za pomocą stoją tylko obywatele, bardzo szybko zastąpił prawdopodobnie gotowy od dawna plan (chwilę wcześniej robiono w Polsce spis powszechny i inwentaryzację mieszkań), zarówno instytucje centralne jak i samorządy zaczęły koordynować i kwaterować masy Ukraińców – uciekinierów do lepszego, zasobniejszego świata z możliwością wegetacji na socjalnych zasiłkach, w – co by nie mówić – luksusowych warunkach… Prawo i Sprawiedliwość znosi pandemiczne obostrzenia, Polacy się cieszą, media wylewają miód na ludzkie uszy – wszędzie wiszą flagi Ukrainy, żółto-niebieski świat!  Polscy rolnicy pokazali, że mają gorące serca. Masowo ruszyli na pomoc Ukraińcom. Dach nad głową dla dziesiątek tysięcy obcych nam ludzi, tony ziemniaków, licytacja babki… Farmerzy organizowali zbiórki darów i przekazali tony żywności z własnych gospodarstw.

Akcję pomocy zorganizowali m.in. rolnicy z AgroUnii z Wielkopolski i Małopolski. Jajecznica z 20 tys. jaj dla uchodźców od polskich rolników. Na miejsce dotarł także Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, który w nocy rozdawał ciepłe posiłki. W niedzielę 27. lutego rolnicy z AgroUnii rozdawali żywność na przejściu granicznym Zosin-Uściług w woj. lubelskim. Pomagali też w segregacji i pakowaniu darów. W pomoc bardzo zaangażowali się i sadownicy, oferujący Ukraińcom zamieszkanie w ich domach i pracę. W związku z tym, że Ukraińcy od lat przyjeżdżają do pracy właśnie w okolice Czerwińska i sąsiednich gmin, Urząd Gminy w Czerwińsku nad Wisłą wziął na swoje barki koordynację akcję przyjęcia ukraińskich obywateli w gospodarstwach rolnych. W całej Polsce rolnicy mobilizują się, by pomóc naszym wschodnim sąsiadom. Dużo w tym zakresie mają do zaoferowania gospodarstwa agroturystyczne, które dysponują odpowiednią infrastrukturą do przyjęcia większej liczby uchodźców. Bardzo mocno w pomoc zaangażowały się polskie Koła Gospodyń Wiejskich. Częstokroć na terenach świetlic wiejskich i z pomocą sołtysów także one organizują i koordynują pomoc dla potrzebujących Ukraińców. (Cdn.)

Roman Boryczko,

luty 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*