Izrael, Polska – wspólna sprawa! (2)

Według badania opinii publicznej The Israel Democracy Institute, tylko 25% Izraelczyków popiera sposób, w jaki premier zarządzał kryzysem, związanym z Covid-19, co stanowi duży kontrast w stosunku do tradycyjnie wysokiego poparcia dla jego polityki bezpieczeństwa – 56% poparcia, ale koresponduje z niskim rankingiem co do kierowania rządem – 30% i jeszcze niższą oceną osobistej etyki premiera – 26%. Wypisz wymaluj: Polska – 200 tysięcy nadmiarowych zgonów, całkowity lockdown gospodarki, wrzucenie w nią 200 miliardów pustych pieniędzy, obecny chaos i inflacja…

Z drugiej strony 70% społeczeństwa popiera działania rządu na kierunku ukraińskim. Broniący desperacko swojej pozycji premier Benjamin Netanjahu, w roku 2020 wykorzystał  rozprzestrzenianie się koronawirusa do próby umocnienia swojej pozycji, zagrożonej zarówno nowym liberalno-lewicowym blokiem opozycyjnym z Benny Gantzem na czele, jak i toczącymi się postępowaniami co do poważnych zarzutów o korupcję.

Netanjahu nie mógł pozbyć się problemów od 2019 r. To wtedy postawiono mu zarzuty, dotyczące korupcji oraz nadużyć. W centrum sprawy były m.in. preferencyjne traktowanie dużej izraelskiej firmy telekomunikacyjnej czy przyjmowanie prezentów o wartości setek tysięcy dolarów. W jednej z trzech spraw, dotyczących korupcji zarzuca mu się, że promował przepisy prawne, warte setki milionów dolarów na rzecz właściciela firmy telekomunikacyjnej Bezeq w zamian za pozytywne relacje na należącym do niej popularnym portalu informacyjnym Walla. W Polsce wszelkie afery korupcyjne za sprawą ekipy Morawiecki-Ziobro-Duda zamiatane są pod dywan tyle, że na jak długo?

Żadna władza w Izraelu nie ma propozycji zmiany reżimu społecznego, gospodarczego i politycznego, który wzbogacił arystokrację finansową kosztem mas ludności, nie mówiąc już o planach złagodzenia brutalnych represji Palestyńczyków na terytoriach okupowanych. Żadna władza w Polsce nie ma propozycji zmiany obranego kursu na globalizm i różnorakie agendy klimatyczne, które mogą całkowicie zmienić charakter życia całej populacji Polski i Polaków. Do pewnego momentu przeciwnicy konfliktu zbrojnego na Ukrainie i przeciwnicy zbrojenia Ukraińców byli w Polsce społecznie napiętnowani, po roku czasu zaczyna się to zmieniać. W tych enklawach wszystkie izraelskie rządy, niezależnie od składu koalicji, faktycznie wprowadziły reżim dyktatury wojskowej, wspierany przez skorumpowaną burżuazję palestyńską. Jednocześnie palestyńscy obywatele Izraela są narażeni na ogólną dyskryminację ekonomiczną i społeczną. W chwili obecnej Polska wisi na cienkiej linie, usilnie wciągana w konflikt NATO-Rosja jako mięso armatnie dla Ukrainy. (Cdn.)

Roman Boryczko,

1. marca 2023

(Visited 8 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*