INNY ŚWIAT – 20 LAT!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Latem 1993 roku, światło dzienne ujrzał pierwszy numer fanzina pt. Inny Świat. Był to czas, gdy każdy chciał i mógł wydawać własne pismo – muzyczne, polityczne, artystyczne, duchowe czy jakiekolwiek inne… Inny Świat początkowo był zinem muzycznym, lecz z dużym zacięciem społeczno-ekologiczno-politycznym… Był zinem, jakich ukazywało się wówczas wiele. Dziesiątki, setki, jeśli nie tysiące… W metropoliach, miastach i miasteczkach. Zapewne również po wsiach… Próbę czasu przetrwały wyjątki. Nie wiem, czy w samym piśmie było (jest?) coś wyjątkowego, czy to może kwestia ludzi, którzy pismo tworzą – ale wtedy, w owym ‘93 roku – nigdy bym nie przypuszczał, iż „przygoda” o nazwie INNY ŚWIAT trwać będzie lat aż 20 i nadal się nie kończyć…Inny Świat dziś, to pismo anarchistyczne – może nie jedyne, ale z pewnością jedno z niewielu, ukazujących się aktualnie w Polsce. Jego anarchizm nie podlega łatwemu zaszufladkowaniu i nie stroni od tematów drażliwych i kontrowersyjnych. Jest pismem anarchistycznym, lecz otwartym również na inną tematykę czy punkty widzenia. Anarchizm Innego Świata, to anarchizm otwarty, bezdogmatyczny i nonkonformistyczny. Być może jest to zaletą, a być może wadą pisma…

Jubileusze, przynajmniej te okrągłe, mają to do siebie, iż towarzyszą im zazwyczaj jakieś huczne obchody. Tak jest więc i z 20-leciem Innego Świata! Tym razem, nie w rodzimym Mielcu, a w gościnnym Krakowie. Dzięki pomocy ekipy związanej z Kawiarnia Naukową, możemy zaprosić wszystkich zainteresowanych na dwudniowe urodziny pisma. Imprezę pełną muzyki, idei, buntu i zabawy. Poniższy program wyjaśni wszystko…

 W imieniu redakcji Innego ŚwiataJKK

 

KRAKÓW

Kawiarnia Naukowa

Kazimierz, ul. Dajwór 16 (nowa lokalizacja)

 

6. września 2013 r.

Godz. 19:00

Wjazd: 10 zł.

 

BENEFITOWY KONCERT, Z KTÓREGO ZYSKI ZASILĄ DALSZĄ I WCIĄŻ NIEPEWNĄ EGZYSTENCJĘ NASZEGO ANARCHISTYCZNEGO PERIODYKU!

 

EYE FOR AN EYE

Pierwsza ligi polskiego hardcore/punka z Bielsko-Białej

 

NIHILIZZM

„Nie płaczemy po politykach!” – czyli grindcore/punk terrorist z Raciborza

 

CHLEB

Break punk, czerstwy choć świeży…  prosto ze stolicy Ziemi Kieleckiej!

 

ZŁO KONIECZNE

Ostrawy hardcore/punk  z Krakowa

 

+ prawdopodobnie jeszcze coś… Info wkrótce.

 

Po koncercie hulanki i swawole do białego rana…

 

7. września 2013 r.

Godz. 15:00

Rafał Jakubowski – Geneza i skutki neoliberalizmu w ujęciu monetarystycznym – w sferze ekonomii, gospodarki, nauki i edukacji, kultury, psychologii i zagadnień społecznych, czyli o wszechobecności systemu neoliberalnego w życiu indywidualnym i społecznym, w nawiązaniu do takich doktryn jak leseferyzm, neodarwinizm, postmodernizm, konstruktywizm.

Rafał Qba Jakubowski – stały współpracownik Innego Świata, pisujący pod pseudonimem Powsinoga. Mieszkaniec Sudetów, działacz ekologiczny i społeczny, kiedyś wydawca pisma Żaden.

 

Walka z neoliberalizmem w praktyce:

Occupy Chevron!

Spotkanie z mieszkańcami Żurawlowa na Zamojszczyźnie, którzy od początku czerwca br. protestują przeciwko próbom rozpoczęcia przez międzynarodową korporację energetyczną Chevron odwiertów do gazu łupkowego na ich terenie. W Żurawlowie protestują przede wszystkim miejscowi rolnicy, ale mają również poparcie wśród działaczy społecznych i ekologicznych w kraju i poza granicami. Na spotkaniu opowiedzą, dlaczego postanowili zablokować działania korporacji na swoim terenie oraz jakie formy przybiera ich walka.

Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu Drill Baby Drill, autorstwa Lecha Kowalskiego, znanego na całym świecie dokumentalisty polskiego pochodzenia, obecnie na stałe mieszkającego we Francji. Film ten ukazuje walkę z Chevronem, prowadzoną zarówno przez mieszkańców Zamojszczyzny, jak i ich amerykańskich odpowiedników.

 

Chwila oddechu:

 

Występ KRAKOWSKIEGO CHÓRU REWOLUCYJNEGO, w którego repertuarze znajdują się pieśni robotnicze, socjalistyczne i anarchistyczne…

 

Anarchizm w teorii i praktyce…

Blaski i cienie rewolucyjnego syndykalizmu – spotkanie z dr Rafałem Chwedorukiem, autorem książki Syndykalizm rewolucyjny. Antyliberalna rewolta XX wieku.

Dr Rafał Chewdoruk – pracownik Instytutu Nauk Politycznych UW oraz komentator polityczny. Autor wielu artykułów oraz książek: Socjaliści z Solidarności w latach 1989-1993 (2004), Ruchy i myśl polityczna syndykalizmu w Polsce (2011), Rewolucyjny syndykalizm. Antyliberalna rewolta XX wieku (2013).

 

Krótkie wprowadzenie do historii Konspiracyjnych Komórek Ognia

W greckich więzieniach przetrzymywanych jest obecnie 10 członków anarchistycznej organizacji partyzanckiej Konspiracyjne Komórki Ognia. Od czasu Rewolty Grudniowej 2008 r. grupa ta przeprowadziła ok. 250 ataków zbrojnych na państwowe i kapitalistyczne obiekty. W tej chwili władze prowadzą przeciwko nim 3 i 4 proces sądowy, a wyroki, jakie zapadły w dotychczasowych sięgają 25 lat kary pozbawienia wolności. Podczas, gdy ich kontynuatorzy prowadzą walkę na zewnątrz, uwięzieni członkowie grupy rozwijają jej linię na terenie więzień, wszczynając strajki głodowe, używając sali sądowej jako trybuny dla prezentowania poglądów oraz odmawiając składania zeznań. Przygotowują także tłumaczenia, publikacje i komunikaty, w których wyjaśniają założenia swoich działań oraz dyskutują sytuację i szanse współczesnego anarchizmu.

Wystąpienie będzie połączone z „premierą” pierwszej polskiej broszury o Komórkach Ognia (80 stron), będącej zbiorem listów i komunikatów, napisanych przez  członków grupy oraz pozostałych anarchistów, oskarżonych w ich sprawie. Zawiera ona także komunikaty solidarnościowe innych grup, towarzyszące atakom, przeprowadzanym w solidarności z uwięzionymi członkami KKO.

 

O walce greckich anarchistów opowie jeden z redaktorów portalu insurekcyjnego grecjawogniu.info

Po serii wykładów być może odbędą się atrakcje kulturalno-artystyczne… Stosowne informacje zostaną jeszcze podane… A z całą pewnością ucztować będziemy do białego rana!!!

Przez dwa dni trwania imprezy można będzie nabyć starsze i nowsze numery Innego Świata oraz wiele innej prasy i literatury wolnościowej, czy jakieś gadżety, związane z anarchizmem i nie tylko.

Będzie również można przekąsić coś smacznego oraz napić się napojów chłodzących…

 

Zapraszamy wszystkich stałych i okazjonalnych czytelników Innego Świata, ludzi, którym nie jest obca walka z niegodziwym systemem czy tworzenie i propagowanie alternatyw wobec kapitalizmu oraz wszystkich innych, którzy chcieliby wiedzieć coś więcej o anarchizmie (i nie tylko), ale boją się zapytać!!!

Redakcja pisma anarchistycznego INNY ŚWIAT

oraz ekipa Kawiarni Naukowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*