Imperium Red Bulla – sukces za wszelką cenę! (2)

X X X

W polskich warunkach zdarzało się, że kluby piłkarskie zostały przejęte przez wizjonerów, którzy chcieli promować sport, ale również widzieli sukces swych marek, promowany przy okazji meczy pucharowych, a być może Ligi Mistrzów.

Drużyna piłkarska w Niecieczy powstała w 1922. Na początku XXI wieku powstał klub LKS Nieciecza, który dzięki wsparciu sponsora strategicznego, firmy Bruk-Bet, zaczął się rozwijać i – co najciekawsze – z większym lub mniejszym zapałem i sukcesem istnieje do dziś. Kostka brukowa i płyty chodnikowe, futbol i całe miasteczko, oklaskujące kopaczy na małym, klimatycznym stadionie, to Bruk-Bet. KS Amica Wronki – klub piłkarski z Wronek, utworzony 21. czerwca 1992 roku z połączenia Błękitnych Wronki z Czarnymi/Wromet Wróblewo. Sponsorem został zakład, produkujący sprzęt gospodarstwa domowego. Piłkarze mieli występować w barwach niebiesko-biało-czerwonych. W wyniku przeprowadzonej fuzji powstał Klub Sportowy Fabryka Kuchni Amica Wronki.  Nowopowstała drużyna zaczynała swoje zmagania od B klasy i od tego szczebla może piąć się w górę. W przypadku Amiki było trochę inaczej, zgodnie z decyzją WPZN, drużyna została przeniesiona z B klasy do IV ligi w pierwszym sezonie swojego istnienia. W tej sytuacji drużyna podeszła do rozgrywek IV ligi w sezonie 1992/93, by je wygrać i awansować do III ligi. Na tym szczeblu też nie zagościli długo, bo już w kolejnym roku świętowali awans.

Sezon 1997/1998 był początkiem najlepszego okresu w dziejach klubu, piłkarze Amiki brylowali podczas rozgrywek Pucharu Polski. W sezonie 1998/1999 w rundzie kwalifikacyjnej Pucharu Zdobywców Pucharów Amica ograła maltański Hibernians FC 4:0 oraz 1:0. Ich przygoda zakończyła się na meczach z holenderskim SC Heerenveen, którym ulegli 1:3 oraz 0:1. Co ciekawe sezon 2001/2002 przyniósł najlepsze, trzecie miejsce w historii występów Amiki w I lidze. Sezon 2003/2004 po raz kolejny przyniósł miejsce na podium w rozgrywkach I ligi, po raz kolejny trzecie. W sezonie 2005/2006 Amica zajęła 4. miejsce. Tym samym wraz z ostatnim meczem sezonu 2005/06 Amica Wronki zniknęła z pierwszoligowej piłkarskiej mapy Polski. 9. maja 2006 roku przedstawiciele klubów Amica Wronki, WKP Lech Poznań oraz prezydent miasta Poznania podpisali umowy, na mocy których z połączenia tych dwóch klubów piłkarskich powstał nowy – KKS Lech Poznań. Jacek Rutkowski przejmuje Amikę w 1994 roku. Trzy lata później spółka zadebiutowała na GPW. W czasie, gdy Jacek Rutkowski zarządzał firmą, przychody zwiększyły się ze 100 mln zł do jednego miliarda. W sezonie 2006/2007 do rozgrywek III ligi podeszła drużyna Amiki Wronki, która wcześniej była rezerwami, miała ona z początku kultywować tradycje klubu z Wronek. Rozwiązano ją jednak, gdy pojawiły się rozgrywki Młodej Ekstraklasy, do których Lech Poznań wystawił swoją drużyną. Było to jednoznaczne z zakończeniem historii Amiki Wronki w polskiej piłce.

Red Bull ma inna strategie na przejmowanie klubu. Ich wizją jest globalizm i jakość. Jedno logo, najlepsza jakość, najlepsze wyniki! FC Red Bull Salzburg to austriacki projekt piłkarski, grający w austriackiej Bundeslidze – najwyższej klasie piłkarskiej w Austrii. Klub był znany jako SV Austria Salzburg w 2005 roku. Wówczas zmienił nazwę kolory z tradycyjnego fioletu i bieli na czerwono-biały.

Firma Red Bull, kierowana przez Dietricha Mateschitza, kupiła Salzburg Sport AG 6. kwietnia 2005 roku. Statut klubu został zmieniony tak, że RedBull Salzburg GmbH ma wyłączne prawo do powoływania i odwoływania członków zarządu klubu. Po przejęciu Mateschitz zmienił nazwę klubu, kierownictwo i personel, oświadczając, iż „to nowy klub bez historii”. Tak się tworzy nowego człowieka, tak się tworzy nowoczesny biznes od zera. Kiedy przejmowano Austrię Salzburg – zasłużony klub (już wtedy m.in. trzykrotny mistrz kraju oraz finalista Pucharu UEFA) – nowi włodarze zmienili barwy na biało-czerwone, a fioletowy kolor pozwolili zachować… jedynie na getrach bramkarza. Już rok później, w 2006 roku klub Red Bull Salzburg zdobył wicemistrzostwo Austrii i od tej pory nigdy nie spadł poniżej tego miejsca. Co więcej, od 2014 roku do dziś (2021) utrzymuje nieprzerwanie tytuł mistrza Austrii. W tej chwili ma już 8 tytułów mistrza austriackiej Bundesligii z rzędu! (Cdn.)

Roman Boryczko,

21.08.2022

(Visited 3 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*