Gwarek Jan Mitręga dziś miałby 100 lat…

Z tej okazji prezydent Siemianowic Śląskich, przewodniczący Rady Miasta a także Bractwo Gwarków Górnośląskich – jako gospodarze i organizatorzy uroczystości rocznicowych – zaprosili swoich członków oraz gości na spotkanie, poświęcone osobie Jana Mitręgi.

Budowniczy – ojciec polskiego górnictwa – wyróżniony odznaką Zasłużony Górnik PRL, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Sztandaru Pracy I klasy dwukrotnie, Orderem Budowniczych Polski Ludowej za wkład w dobrosąsiedzką współpracę pomiędzy Czechosłowacją a Polską Republiką Ludową w czasie, gdy sprawował obowiązki ambasadora PRL u naszych południowych sąsiadów, otrzymał wysokie odznaczenie ówczesnych władz Czechosłowacji – Order Lwa Białego. Wielu uważa, że pracę w dyplomacji, którą otrzymał, należy uważać nie jako awans a raczej banicję, na którą został Mitręga skazany za nazbyt odważne i krytyczne uwagi w stosunku do zwierzchników.

Minęły lata, kiedy to przywiązywaliśmy wagę do odznaczeń, wyróżnień, dyplomów… Nic dziwnego, dziś górnicy przywiązują dzień po dniu zerwane nitki początku i końca miesiąca, po to, by móc jakoś dotrwać z rodziną do kolejnej wypłaty, prosząc Opatrzność, by tylko złotówki nie były przekazywane w ratach.

Tak naprawdę – każdy z nas, górników, zarówno tych aktywnych zawodowo, jak i tych, co to już jakiś czas temu przebywają na zasłużonej emeryturze, odnosi wrażenie, że wspólnie uczestniczymy od lat kilkunastu w niekończącym się pogrzebie. Tym milej jest wspominać czasy, kiedy to górnicy uczestniczyli w narodzinach nowo powstających zakładów wydobywczych.


 

Gości uroczystego spotkania, poświęconego pamięci Jana Mitręgi, powitała w Siemianowickim Centrum  Kultury Park Tradycji II zastępca Prezydenta Miasta, dr Anna Zasada-Chorab.

Całość uroczystości prowadził rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Siemianowicach, pan Piotr Kochanek. Obchody setnej rocznicy urodzin Jana Mitręgi w dniu 20. kwietnia zbiegły się z promocją nowo wydanej książki, zatytułowanej Gwarek Jan Mitręga. Autorami tejże pracy zbiorowej są prof. dr hab. inż. Bronisław Barchański – AGH Kraków, dr Jacek Korski, J. Mańka, M. Skibski, F. Wszołek, mgr inż. J. Kulisz, dr inż. Gerhard Fabian oraz prof. dr hab. Marian Mitręga.


NI KSZTY PRZESADY W SŁOWIE, IŻ ZASIADŁY OBOK SIEBIE DWA OGROMNEJ WIELKOŚCI AUTORYTETY – NAUKI, FACHOWOŚCI… TAK JEDNA JAK DRUGA POSTAĆ NIETUZINKOWA I OBIE WIEDZĄ, CO ZNACZY I JAK WIELKĄ WARTOŚĆ POSIADA ZAWOŁANIE “SZCZĘŚĆ BOŻE”…

 

Autorzy publikacji podczas swoich wystąpień, przedstawiali bohatera książki jako niezwykle odważnego, wyczulonego na krzywdę ludzką człowieka, a przy tym podkreślano jego niesamowitą wiedzę w zakresie górnictwa. Można powiedzieć, że Mitręga  był pionierem w zakresie nowatorskich rozwiązań w przemyśle wydobywczym, co podkreślali zarówno autorzy publikacji, jak też wielu ludzi nauki a także świata polityki, obecni na spotkaniu.

Gościem, który w szczególnie ciekawy sposób przedstawił osobę Jana Mitręgi, był jego serdeczny przyjaciel, mgr. inż. Franciszek Wszołek, dziś 95-letni starszy pan, cieszący się niespotykaną energią. Były minister i v-ce minister Górnictwa i Energetyki, wspominał z niesamowitą precyzją o szczegółach pracy Jana Mitręgi jako ministra. W zabawny sposób przedstawiał walkę o pieniądze, potrzebne do wdrożenia nowych pomysłów, projektów, budowy nowych kopalń czy elektrowni.

O swoim ojcu opowiadał także prof. Marian Mitręga. Wspominał jak bardzo było mu brak ojca. Był czas, kiedy marzył, by mieć go tylko dla siebie, a rzadko bywało, by mógł z nim pobyć choć jeden dzień w tygodniu, a i to były tylko krótkie chwile. O Janie Mitrędze wypowiadał się także minister Markowski, który podkreślał w swojej wypowiedzi, że był on przede wszystkim bardzo odważnym człowiekiem i co bardzo ważne – był fachowcem, znał się na swojej robocie. (Cdn.) 

 

Tadeusz Puchałka

Zdjęcia Autora

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*