Globalne implikacje konfliktu Rosja-Ukraina (5)

Kontrastujące zasady zagraniczne

Przeszłość Rosji jest tak samo grzeszna jak atlanci. Stalin przewodniczył masakrze 20 milionów ludzi w latach trzydziestych. Jednak po zakończeniu zimnej wojny Rosja nie rozpoczęła żadnej wojny zewnętrznej ani nie mieszała się do spraw wewnętrznych innych krajów. Nie wyśmiewała też islamu. Podobnie Chiny przyjęły obronną politykę pokoju i przyjaźni po 1978 roku. Rosja i Chiny zwiększyły swoje sfery wpływów w rozwijającym się świecie przez środki pokojowe. Putin przyjął wobec muzułmanów w Rosji przyjazne zasady, co sprawiło, że Czeczenia jest sojusznikiem Kremla.

I odwrotnie, USA wykorzystało swoją siłę wojskową, moc finansową i wpływy dyplomatyczne, aby powiększyć swoją obecność na całym świecie. Wojna z terrorem była wykorzystywana jako wybieg, sztuczka, aby obrabować zasoby świata muzułmańskiego i neo-kolonizować go. Sankcje, embarga, prawa człowieka, Bank Światowy, MFW, FATF i wojny proxy są nowymi narzędziami przymusu. Instytucje jak ONZ, ICJ i inne instytucje globalne są amerykańskimi organami, powstałymi celem wymuszania interesów, zgodnych z amerykańskimi.

Islam był i jest wyśmiewany oraz demonizowany w atlantyckich mediach w ramach obliczonej akcji propagandowej, podważającej jego zasady.

Stany Zjednoczone mają największy zapas pocisków jądrowych dobrze wiedząc, że Rosja ma drugi co do wielkości arsenał jądrowy na świecie. USA stale prowokują Rosję, naruszając jej granice bezpieczeństwa.

Administracja amerykańska w ramach dominacji wojskowego kompleksu przemysłowego jest antypokojowa i prowojenna. USA posiada ponad 800 baz wojskowych na całym świecie. Od czasów II wojny światowej USA napadły militarnie na 19 krajów, powodując śmierć milionów ludzi.

 

USA to tyran

USA zachowują się jak byk, którego nigdy nie złapano za rogi. Zawsze wybierały słabszy kraj do napaści, a jednak nigdy nie wygrały żadnej, sprowokowanej przez siebie wojny. Dwie porażki są wyjątkowo upokarzające: w Wietnamie i w Afganistanie.

Chiny zostały ostrzeżone przez USA, aby pozostały poza konfliktem i nie dostarczały Rosji zaopatrzenia.

Stany Zjednoczone wyjaśniły również swoim atlantyckim sojusznikom, aby odcięły od Rosji i były przygotowane na konsekwencje. Pakistan jest wśród krajów, które zostały zagrożone w dniu 7. marca, sponsorowanym przez  USA ruchem No-Trusted, tworzonym przez partie opozycyjne, które wystąpiły przeciwko rządowi Imrana Khana. Imran został ukarany za odwagę prowadzenia niezależnej polityki zagranicznej. Chiny jasno sprecyzowały swoje stanowisko, że nie zaakceptują kolejnej rundy zimnej wojny i wojny proxy w tym regionie.

Po raz pierwszy USA wywołują do walki dwóch tytanów: Rosję na Ukrainie, a Chiny na Morzu Południowochińskim.

Rozpoczął się okres ostatecznej rozgrywki USA-Rosja oraz USA-Chiny. Unia Europejska, podobnie jak Pakistan i Indie, również zostanie wciągnięta w walkę z wielkimi słoniami, jeśli wojna zostanie przedłużona.

 

Prestiż NATO rozmazany

Kryzys Ukrainy dał nowe możliwości działania atlantom i pomógł w związku z podziałem w samej UE i NATO. Zarówno ukarane hańbą USA, jak i UE chcą odwetu, dlatego zwiększają ciśnienie na Rosję, aby wrócić do gry z podniesioną głową.

USA-NATO nie udowodniły jeszcze, czy mogą stanąć do wyzwania i odwrócić bieg dziejów.

Rosja ujawniła impotencję NATO, które zostało skompromitowane w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie.

 

Paranoja w Indiach

Indie zostały wtłoczone między USA, Rosję i Chiny, jednym słowem znajdują się między diabłem a głębokim morzem.

Po jednej stronie znajduje się Rosja, z którą mają Indie strategiczny związek od końca lat 40. XX wieku. Aż 60-65% sprzętu obronnego Indii pochodzi z Rosji. Po drugiej stronie znajduje się USA, z którymi – z wyrachowania – Indie są w związku od 1990 roku. Indie dostrzegły ogromne korzyści gospodarcze i wojskowe, a USA pomagają Indiom stać się globalną potęgą.

Chiny, ściśle współpracujące z Rosją i jądrowym Pakistanem, górują nad Indiami w Himalajach.

Stany Zjednoczone oczekują, że Indie powinny spłacić dług wdzięczności przez odcięcie się od więzi, łączących ją z Rosją, a także stać się bojowym członkiem Quadrilateral Security Dialogue, zwany również jako QUAD, powołanym nieformalnie do przeciwdziałania asertywności Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

W Indiach przyłączenie się do QUAD-u, skierowanego przeciwko Chinom, jest uznawane za bardzo ryzykowne.

Nadchodzące miesiące pokażą, czy Indie ulegną dyktatowi USA, czy ukażą swe nowe, aktywne oblicze, porzucą czwórkę i powrócą do statusu państwa niezaangażowanego, wyciągając przyjazną dłoń do Chin i Pakistanu.

 

Nowa zimna wojna

Nowa zimna wojna jest zmienna, ponieważ powstają dwa obozy militarne. Kryzys na Ukrainie, jeśli nie zostałby sprowokowany, to i tak nie zapobiegłby najgorszemu w dziejach kryzysowi gospodarczemu, który będzie miał katastrofalny wpływ na świat. Są też inne błyskawice, jak kryzys klimatyczny, zapowiadający egzystencjalne zagrożenie ludzkości. Świat stał się beczką prochu i wystarczy zapałka w niewłaściwych rękach, aby go podpalić. Wojna na Ukrainie ożywiła obawy użycia broni jądrowej i prawdopodobieństwo wybuchu trzeciej wojny światowej.

 

Realia podstawowe

Realia, których nie można ignorować, to fakty, że okrojona Rosja wróciła na globalną scenę jako światowe mocarstwo, Chiny są nowym  supermocarstwem, a Stany Zjednoczone są motorem postępującego upadku, zaś ich globalna hegemonia jest rozchwiana. (Cdn.)

 

Gen. bryg. Asif Haroon Raja

oprac. Andrzej Filus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*