Globalne implikacje konfliktu Rosja-Ukraina (4)

Kooperacja  Moskwy z Chinami

W oczekiwaniu na radzenie sobie z surowymi zachodnimi sankcjami, Rosja zgromadziła rezerwy około 600 miliardów dolarów, juanów i złota, przechowuje ogromne ilości zbóż i innych strategicznych towarów oraz zmniejszyła handel, oparty na dolarach o 50%. Zastąpiła amerykańskie karty kredytowe, jak Visa, chińskimi kartami.

Chiński bank centralny opracował swój system cyfrowy CBCD Yuan w 2015 roku, aby przełamać monopol petrodolarów w handlu ropą i gazem przez kontrolowany SWIFT. Chiński system dostarczania wiadomości finansowych (SPFS) jest równoważny z szybkim systemem transferu finansowego, opracowanego w 2014 r. SPFS prawdopodobnie zostanie zintegrowany z systemem płatności transgranicznych, opartych na chińskim systemie płatności.

Eurazjatycka Unia Ekonomiczna (EEU) oraz Chiny zgodziły się zaprojektować mechanizm niezależnego międzynarodowego systemu monetarnego.

W przypadku, gdy Rosja i Chiny odniosą sukces w imporcie i eksportowaniu ropy i gazu w rublach, juanach i złocie, spowoduje to śmiertelny cios w światową władzę dolara.

Sankcje są bolesne, ale nigdy nie były produktywne. Okazały się tak samo nieskuteczne przeciwko Kubie, Iranowi, Pakistanowi, Korei Północnej i Wenezueli, dlatego nie są w stanie zniszczyć Putina.

 

Stosunki USA z Arabami i Iranem

Niektóre pęknięcia pojawiły się w stosunkach amerykańskich z Arabią Saudyjską i ZEA.

Władze Królestwa i Emiratów nie odebrały telefonów od Bidena i odmówiły zwiększenia wydobycia produkcji ropy, aby obniżyć ceny na rynku międzynarodowym, które przekroczyły 140 USD za baryłkę. Chodzi o politykę OPEC, w której Rosja jest członkiem kluczowym. Jest trzecim producentem ropy na świecie i  największym producentem gazu. Saudyjczycy i Zjednoczone Emiraty Arabskie, dwa największe kraje wydobywające ropę naftową rozważają sprzedaż ropy za chińskie juany.

Boris Johnson poleciał jak odrzutowiec do Rijadu na jednodniową wizytę 16. marca, aby przekonać Mohammeda ibn Salmana Al Sauda  (MBS) do zwiększenia wydobycia ropy, ale nie uzyskał pozytywnej odpowiedzi.

Zjednoczone Emiraty Arabskie po zatrzymaniu sprzedaży F-35 nadal figurują na szarej liście, tworzonej przez FATF (The Financial Action Task Force), który jest międzynarodowym organem, kontrolowanym przez USA i UK, nadzorującym pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Organ międzyrządowy ustala standardy, zgodne z celami obu krajów. Jako organ tworzący politykę, FATF pracuje nad wygenerowaniem niezbędnej woli politycznej do wprowadzenia swoich dyrektyw w rzekomo niepodległych krajach.

Iran nie uległ presji USA dzięki Moskwie, atoli nie jest zainteresowany handlem ropą i gazem z Rosją. Chce kontynuacji umowy, wynegocjowanej w roku 2015, której Kreml jest jednym z jej sygnatariuszy. (Cdn.)

Gen. bryg. Asif Haroon Raja

oprac. Andrzej Filus

(Visited 77 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*