Festiwal Podróżniczy Pilchowice 2015 – dwa spojrzenia

 

 

 

 

DSC_0320Spojrzenie I

Hajer, który zastąpił kilof na kompas… 

Kochać ludzi, Pana Boga – mieć oparcie w rodzinie i jak każdy Ślonzok – mieć tego swojego ptoka.

Festiwal Podróżniczy od kilku sezonów organizują dwie szkoły: Zespół Szkół Pilchowice a także od niedawna knurowski Paderek. Gości powitał Adam Ziaja, nauczyciel geografii Zespołu Szkół w Pilchowicach. W dalszej części spotkania głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół w Pilchowicach, pan Łukasz Kwiotek. Obecna była dyrektor Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie, pani Dorota Gumienny oraz nauczyciele, wychowawcy i młodzież obydwu zaprzyjaźnionych szkół. Wśród gości należy wymienić osoby, reprezentujące Starostwo Powiatowe w Gliwicach z Wicestarostą Powiatu, panią Ewą Jurczygą na czele. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Gminy Pilchowice oraz Gminnego Ośrodka Kultury. W tym roku gośćmi honorowymi byli członkowie gliwickiej Atlantydy, a także Mieczysław Bieniek – górnik, pisarz, poeta i podróżnik.

Tegoroczny konkurs festiwalowy został podzielony na 3 kategorie – pokaz filmów z podróży, prezentacja slajdów oraz pokaz zdjęć z podróży. Dodatkowo zorganizowano konkurs dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miasta Gliwice i powiatu gliwickiego.

DSC_0232 

27 lat jako górnik pod ziemią 

Dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, wiele lat pracował jako ratownik górniczy – nagle…

DSC_0224

Poważny wypadek całkowicie zmienił jego życie, częściowa utrata słuchu i wzroku, poważny uraz kręgosłupa. Kamraty fedrują, a ja jestem dziad – tak myśli każdy, komu los przerywa bezpowrotnie zaprogramowane na długie lata życie. Zły sam na siebie szuka, jeszcze nie do końca wiedząc czego i w tym czasie rodzi się nie do końca rozsądny pomysł… Rodzinie mówi, że jedzie odetchnąć w góry, by w samotności życie przemyśleć, wszystko jednak wygląda zupełnie inaczej…

DSC_0311 

Bilet na kraniec świata 

Mieczysław Bieniek – hajer, który wyjechał w Beskidy, by odetchnąć, a wrócił do domu z Indii po sześciomiesięcznym pobycie. Jak można mieć w kieszeni zaledwie na bilet w jedną stronę, polecieć w zupełnie nam nieznany świat, tam z plecakiem i kompasem przemierzyć ogromny kraj i szczęśliwie wrócić do domu… Mietek wykupuje bilet w jednym z biur podróży i udaje się do Indii – dzwoni stamtąd do żony, ta początkowo nie wierzy, lecz potem słyszy głos Hindusa w telefonie – a więc jednak. Przerażenie, ale trzeba było rodzinie pogodzić się z tym faktem. To nie jedyne przygody Mieczysława Bieńka – górnika strzałowego, Ślonzoka, ogarniętego pasją poznawania świata, nie sposób wymienić wszystkie jego przygody – warto jednak wspomnieć o spotkaniu z Dalajlamą czy rowerową podróż do Murmańska. Po drodze odwiedził Litwę, Łotwę, Estonię i Norwegię, tam na krótko zmienił plan ekspedycji i wstąpił po drodze do Finlandii, by spotkać się z świętym Mikołajem, niebawem wrócił na szlak i podróż została zwieńczona sukcesem.

DSC_0293

Zanim jednak miało dojść do rowerowej eskapady, dowiedział się, że do wszystkich jego dolegliwości doszła również pylica. Jakby na przekór właśnie wtedy postanawia udowodnić samemu sobie po raz kolejny, że jeszcze nie przegrał – jeszcze potrafi czegoś dokonać i tak się stało.

Podróżnik, który zamienił kilof na kompas a przy tym stał się pisarzem i poetą. Swoje przygody opisał w wielu książkach. W zupełnie nieznanym kraju imał się rozmaitych prac, by zarobić na drogę powrotną. Produkował amunicję do kałasznikowa, łowił ryby, by zarobić na chleb, pracował jako tragarz i pomocnik mleczarza.

Plecak często świecił pustką, było w nim jednak zawsze to, co sobie cenię najbardziej –

biało-czerwona flaga. Tak – jestem Ślązakiem i dumny jestem z tego, żech Polok.

DSC_0308

Na swojej drodze dzielny podróżnik spotykał w zupełnie nieoczekiwanych miejscach Polaków i bardzo życzliwych ludzi. Warto wspomnieć o kilku przypadkach, kiedy to tubylcy uratowali mu życie. Oto skrajnie wyczerpany, głodny nagle widzi przed sobą kobietę, karmiącą swoje dziecko piersią, pojawiła się nagle, niespodziewanie. Kobieta pyta go, czego mu trzeba, odpowiada i wskazuje na usta, że jest głodny, a ona odkrywa pierś i proponuje, aby posilił się pokarmem, przeznaczonym dla jej dziecka. Niewiarygodne a jednak prawdziwe.

 

Nie ma jednoznacznie tylko złych i dobrych narodów 

Bieniek wspominał o pobycie w wielu krajach, gdzie wiodącą religią jest islam. Kultura mieszkańców tych krajów jest trudna przez nas do zrozumienia, trudna do zaakceptowania, nigdy jednak – wspomina podróżnik – nie odczuwałem zagrożenia, będąc czasami wiele miesięcy w towarzystwie tych ludzi… Aby przedostać się do jednego z krajów zmuszony był przeobrazić się na krótko w wyznawcę Hare Kriszny. W swoich wędrówkach zapuścił się w tereny, zamieszkałe przez ludożerców. Poznał wielu Rosjan, którzy pomogli mu niejednokrotnie. Miło wspomina pobyt w Gruzji. Wielokrotnie życie uratowali mu misjonarze. „Miałem szczęście, bo wierzyłem w ludzką dobroć” – mówi.

,,Każda moja podróż praktycznie wyglądała podobnie, na początku były marzenia, które konsekwentnie przeobrażałem w czyn. Już jako mały brzdąc marzyłem o podróżach, wiele słyszałem w domu o Francji, żyłem w środowisku, które zaszczepiało niejako we mnie bakcyla podróżowania – odkrywania czegoś nowego. Z czasem stało się to moją pasją.

Moje przygody starałem się wiernie odtworzyć w książkach… Mieć tego swojego ptoka, to ważne, bez tego wariactwa życie jest jak piękna autostrada, równa nawierzchnia, która zbyt szybko pozwoli nam na podróż do końcowej stacji, może wygodnie lecz nieciekawie” – dodaje, kończąc swoje opowiadanie hajer, którego zajechać się nie da.

DSC_0249 

Gliwicka Atlantyda 

Gośćmi tegorocznego Festiwalu Podróżniczego w Pilchowicach byli także członkowie Centrum Nurkowego Atlantyda w Gliwicach. Prezentację multimedialną, pokazującą cykl szkolenia a także dorobek grupy z licznymi materiałami zdjęciowymi z odbytych wypraw, prowadziła pani Ika Olszańska (PADI MSDT instruktor #281190 EFR Instruktor). Więcej na www.cnatlantyda.pl

„Jesteśmy grupą pasjonatów nurkowania. Nie chcemy, aby piękno podwodnego świata, które nas zauroczyło, miało pozostać tylko w naszej pamięci. Chcemy tym podwodnym kosmosem i jego tajemniczym pięknem dzielić się z innymi, nie ukrywam, że zależy nam również na tym, aby zarazić tą chorobą jak największą rzeszę ludzi.

DSC_0234

Świat ciszy, a jednocześnie kakofonia kolorów, barw – bajeczne podwodne krajobrazy przygoda, bycie razem a przy tym, zdobywanie zaufania partnera, który jest przekonany, że tworzymy tam pod wodą nierozerwalną całość, to cechy niezbędne do tego, aby nie tylko pod wodą czuć się bezpiecznie.

Prowadzimy kursy i szkolenia nurkowe na wszystkich poziomach – dodaje Dawid Koczoń, członek gliwickiej grupy płetwonurków. – Podwodną przygodę można u nas rozpocząć już w wieku 10 lat. Prowadzimy także szkolenia Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Uczestniczymy w wyprawach nurkowych w różne zakątki świata – od Egiptu, Malty, Wysp Kanaryjskich, po Chorwację, Kubę, Tajlandię i wiele innych. Żartując, da się powiedzieć, że można nas spotkać wszędzie tam, gdzie jest dość wody, by się zanurzyć.

DSC_0250

Odczucia, towarzyszące nurkom są czymś niesamowitym, jest to jakby ucieczka do świata, który rządzi się zupełnie innymi prawami a my możemy w tym na krótko uczestniczyć. Polecamy tą formę aktywnego wypoczynku – nauczyć się słuchać głosu własnego organizmu, to również bardzo ważne także w życiu codziennym a przy tym ruch, praca wszystkich mięśni, samo zdrowie…”. 

 

Tekst i zdjęcia

Tadeusz Puchałka

Spojrzenie II

Druga odsłona Międzyszkolnego Festiwalu Podróżniczego Carpe Diem, organizowanego przez Zespół Szkół w Pilchowicach oraz Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie, odbyła się 27. listopada w Pilchowicach. Uczestniczyło w nim około 280 uczniów i nauczycieli z Gliwic, Knurowa, Żernicy i Pilchowic. Na trybunach byli także dorośli mieszkańcy Pilchowic, przedstawiciele mediów oraz zaproszeni goście: pani Ewa Jurczyga – wicestarosta Powiatu Gliwickiego, pani Aleksandra Skwara – wicewójt Gminy Pilchowice, pani Joanna Jędraszczyk-Kałwak – inspektor do spraw oświaty Gminy Pilchowicie oraz dyrektorzy obu placówek – pani Dorota Gumienny i pan Łukasz Kwiotek.

20151127-0193

Byli z nami uczniowie z:

Technikum nr 2 w Gliwicach, ZSO nr 10 w Gliwicach, CKZiU nr 1 w Gliwicach,  ZSP w Żernicy, Liceum i Technikum im. I. J. Paderewskiego w Knurowie, na własną rękę przyjechały do nas pojedyncze osoby z IV Liceum w Gliwicach, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gliwicach, Gimnazjum nr 1 z Knurowa i oczywiście uczniowie z Zespołu Szkół w Pilchowicach!

24 śmiałków z 7 szkół postanowiło zmierzyć się w 3 kategoriach konkursowych: kategoria A – slajdy podróżnicze, przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20, kategoria B – film z podróży i kategoria C – zdjęcie z podróży temat – pejzaż górski. Pula nagród na tegorocznym festiwalu wynosiła 2 180zł!

20151127-0118

Sponsorami nagród byli: prezydent Miasta Gliwice, pan Zygmunt Frankiewicz, wójt Gminy Pilchowice, pan Maciej Gogulla, dyrektor Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego z Knurowa, pani Dorota Gumienny, właścicielka Centrum Nurkowego Atlantyda z Gliwic, pani Ika Olszańska oraz Wydawnictwo Helion z Gliwic. Nagrodami za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach były: namiot, śpiwór i plecak, drugie miejsce: zestawy – powerbank + kubek termiczny i za trzecie miejsce: zestaw – torba biodrowa + buffa turystyczna. Były także nagrody, przewidziane dla słuchaczy festiwalu, które wręczali wszyscy prelegenci osobom, uważnie słuchającym wykładów i znającym odpowiedzi na trudne pytania. Wśród tych nagród były: dwa bony podarunkowe o wartości 120 zł każdy na intra nurkowe od Centrum Nurkowego Atlantyda z Gliwic, cztery bidony turystyczne, sześć książek i przewodników turystycznych oraz 3 selfistiki.

20151127-0161

Nagrodą publiczności za najlepszy pokaz slajdów był zestaw: hamak + bidon, a dla słuchaczy którzy głosowali na pokazy – zestaw: buffa + bidon. Wszystkie nagrody zostały oznaczone przez Agencję Reklamową Etylina z Gliwic.

Punktualnie o dziewiątej festiwal oficjalnie otworzył dyrektor Zespołu Szkół w Pilchowicach – pan Łukasz Kwiotek. Pierwszą prelegentką była Iga Olszańska z Centrum Nurkowego Atlantyda z Gliwic, która metodą Pecha Kucha opowiedziała o tajnikach nurkowania. Podczas całego festiwalu można było odwiedzać stoisko ze sprzętem nurkowym i wypytywać pracowników Atlantydy o ten fascynujący sport.

20151127-0369

Blok I konkursowy rozpoczął się o dziewiątej dwadzieścia i zobaczyliśmy w nim 5 filmów z podróży do Paryża, Gruzji, Norwegii, w Beskid Śląski i o gliwickich harcerzach.

W przerwach pomiędzy blokami, osoby spragnione lub głodne, mogły zakosztować pysznych tortilli, tart i wielu innych smakołyków przygotowanych przez Bistro Cafe Alibabki!

Podczas festiwalu podziwiać można było wystawę fotograficzną, składającą się z prac konkursowych. Ilość zgłoszonych zdjęć w tym roku była rekordowa, czternastu uczniów przygotowało 52 zdjęcia, przedstawiające pejzaże górskie.

20151127-0093

O godzinie dziesiątej mikrofon przejął gość specjalny festiwalu, niesamowity człowiek ze Śląska – pan Mieczysław Bieniek – hajer, urodzony i wychowany w górniczej rodzinie na Śląsku. Przez 27 lat pracował jako górnik w kopalni KWK Wieczorek. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa został dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Przez wiele lat prowadził spokojne i szczęśliwe życie, wolne od przygód i szaleństw. Do czasu. W Singapurze budował krematoria, w Indonezji był rybakiem. W Indiach pracował jako pomocnik mleczarza. Spotkał się z Dalajlamą, jako pierwszy Polak na rowerze wjechał do Murmańska (Źródło – www.natemat.pl/).

20151127-0255

Hajer zaczarował swoją osobą pilchowicką publiczność, opowiadał niesamowite historie, które przeżył podczas wielu podróży – a był w 117 krajach na świecie na 4 kontynentach! Na koniec zdradził wszystkim tajemnice taniego i bezpiecznego podróżowania. Poprosił, by wszyscy chwycili się za ręce i powiedzieli do osób, siedzących obok nas, „Kocham Cię!”. Podróżowanie to głównie poznawanie ludzi, spotykanych na swojej drodze. Szacunek, miłość i  otwarcie na drugiego człowieka to najlepszy sposób, by poznać odwiedzany kraj od kuchni i pewność, że gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji, znajdzie się ktoś, kto nam pomoże, nakarmi, da schronienie, wesprze finansowo…. Po wykładzie były autografy, wspólne zdjęcia i setki pytań od uczniów.

Blok II konkursowy rozpoczęty został o godzinie dwunastej, a w nim dziewięciu uczniów miało po 6 minut 40 sekund metodą Pecha Kucha (20 zdjęć x 20 sekund) opowiedzieć o swoich podróżach. A byli w: Tajlandii, Norwegii, Hiszpanii, Gruzji, Chinach, Tatrach i na Mazurach. Dowiedzieliśmy się także, jak odbierają świat osoby niewidome, podczas uprawiania turystyki.

20151127-0469

Ogromne zainteresowanie festiwalem, bardzo wysoki poziom prac konkursowych, chęć poznawania ciekawych ludzi i  nowych form turystyki kwalifikowanej to dowód na to, że Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy był strzałem w dziesiątkę! A nasza młodzież jest okropnie zdolna i głodna świata! Widzimy się za rok w listopadzie w Knurowie!

Pełna lista konkursowa:

Kategoria A – slajdy podróżnicze, przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20

  1. Anna Długosz – Chiny – gdzie nowożytność splata się z tradycją.
  2. Marta Bazan – Gruzja – pasja, przygoda, ryzyko.
  3. Karolina Imiołek – Tajlandia, czyli chaos w upale.
  4. Patrycja Kaszubińska – PZN – czyli ile może zobaczyć osoba niewidoma?
  5. Jakub Werwiński – Tajlandia widziana oczami nastoletniego backpakera.
  6. Marta Mikołajczak – Backpackingowo po Sandefjordzie.
  7. Kacper Suchanek – “Pożegnanie lata” – Tatry.
  8. Karol Reginek – Mazury.
  9. Monika Skupień – Hola Espana.

20151127-0134

Kategoria B – film z podróży

  1. Klaudia Jezusek – Francja.
  2. Marta Bazan – Gruzja, koniec świata.
  3. Marta Mikołajczak – Backpackingowo po Sandefjordzie.
  4. Wiktoria Szatkowska – „Stożek”.
  5. Zofia Młotkowska – Szlakiem gliwickich harcerzy.

20151127-0375

Kategoria C – zdjęcie z podróży, temat – pejzaż górski

Karol Reginek, Klaudia Birówka, Anna Długosz, Bartosz Prostański, Wojciech Kotulski, Paulina Różeńska, Bartosz Sawczak, Paulina Kaszubińska, Aleksandra Sobota, Karolina Markiewicz, Martyna Musioł, Arkadiusz Grot, Karolina Frychel i Iga Niebylska.

20151127-0128

Poniżej oficjalne wyniki:

Skład komisji oceniającej:

1.Anna Śpiewla-Panasewicz, kurator sztuki, właścicielka pracowni artystycznej Orso w Knurowie, nauczyciel w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – przewodnicząca komisji.
2. Joanna Kowalczyk – nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół w Pilchowicach.
3. Barbara Garstka – nauczyciel przedmiotów turystycznych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach.

  1. Aleksandra Staniek – nauczyciel geografii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach.

Kategoria A – slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20

1 miejsce – Jakub Werwiński – “Tajlandia widziana oczami nastoletniego backpakera” (Zespół Szkół w Pilchowicach).

  1. Kacper Suchanek – “Pożegnanie lata” – Wyprawa szkolna w Tatry (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy).
  2. Karol Reginek – “Mazury” – coroczny wielopokoleniowy wyjazd na Mazury (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – liceum).

W kategorii A została przyznana nagroda publiczności, którą otrzymał Karol Reginek!

Kategoria B – film z podróży

  1. Klaudia Jezusek – “Francja” – rodzinne wakacje (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – liceum).
  2. Zofia Młotkowska – “Szlakiem gliwickich harcerzy” (Zespół Szkół w Pilchowicach).
    3. Marta Bazan – “Gruzja, koniec świata” (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach).

Kategoria C – zdjęcie z podróży, temat – pejzaż górski

Karol Reginek za dwa zdjęcia: “Rzeczka” – Stubai Gletcher i “Wiosna, ach to Ty?” – Moeltaler Gletcher (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – liceum).
2. Karolina Markiewicz – “W poszukiwaniu celu” – Włochy, Livigno (Zespół Szkół w Pilchowicach).
3. Klaudia Birówka – “Potęga spokoju” Morskie Oko, Tatry (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – liceum).

 Tekst i zdjęcia

A. Ziaja

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*