Federacja Rosyjska to według Parlamentu Europejskiego sponsor światowego terroryzmu, kraj zła i niegodziwości! (3)

Co ciekawe, Joe Biden pytany: Czy Rosja powinna być uznana za państwo, sponsorujące terroryzm”, odpowiedział krótko: „Nie”. Dlaczego? Dlatego, że ów „mąż stanu” dobrze wie, iż dla „państwa sponsorującego terroryzm” wiele furtek się zamyka! Jeśli państwowe działania wojenne – nawet te najbardziej zbrodnicze – nazwiemy terroryzmem, to w przyszłości także „sprawiedliwa” wojna może być określona jako terror. Jakiekolwiek przyszłe porozumienie pokojowe stanie się niemożliwe i to nie tylko w konflikcie z Ukrainą, ale w dowolnym konflikcie na świecie.

Stany Zjednoczone wykorzystują status państwowego sponsora do oznaczenia kraju jako wyrzutka – zarówno firmy amerykańskie, jak i spoza USA mają tendencję do unikania takich państw, nawet jeśli nie są do tego technicznie zobowiązane. Stosunki dyplomatyczne między USA a Rosją, choć coraz bardziej napięte, utrzymują się i są niezbędne dla globalnego zarządzania kryzysowego. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ i na innych wielostronnych forach USA i Rosja nie mają wyboru i muszą współpracować nad utrzymaniem dziesiątek misji pokojowych ONZ, transgranicznej pomocy dla Syrii, negocjacji pokojowych w konfliktach takich jak Libia i Jemen oraz niezliczonych innych projektów.

Kuba, Korea Północna, Iran i Syria. To wszystko są kraje, z którymi Stany Zjednoczone nie mają żadnych formalnych ani handlowych więzi, do tej grupy PE dokooptowuje swą rezolucją Rosję! Trudno jest ocenić ekonomiczne wstrząsy, które mogłyby wyniknąć z oznaczenia Rosji przez USA jako sponsora terroryzmu, ponieważ gospodarka Rosji jest o wiele większa niż jakiegokolwiek innego kraju wcześniej tak oznaczonego. Rozmycie tych dwóch pojęć grozi stworzeniem precedensu, który w niefortunny sposób rozciągnie już i tak nadmiernie rozdęte pojęcie, narażając właśnie USA i ich partnerów na podobne określenia ze strony przeciwników w przyszłości.

Chociaż rezolucje Parlamentu Europejskiego nie mają mocy dokumentu prawnie wiążącego, wyrażają stanowisko Unii Europejskiej w sprawach ważnych – zarówno dla poszczególnych krajów członkowskich, jak i całej organizacji. Nie mają skutków prawnych, ale mogą stanowić sugestię dla Komisji Europejskiej, by ta opracowała konkretny wniosek lub podjęła dalsze działania. To swego rodzaju wytyczne do określonych działań w danej sferze w najbliższej przyszłości.

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – jako faktyczny właściciel Unii Europejskiej – muszą dziś zdecydować: będą zachowywały się jak niepoważny szuler, czy spróbują wejść w realny proces naprawczy i jako strażak zaczną gasić pożar, który… same podpaliły!

Roman Boryczko,

listopad 2022

(Visited 12 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*