Dzień Pielęgniarek, Noc Muzeów 2015

dzie2Warszawa – [16.05.2015]

Przed warszawskim Centrum Nauki Kopernik miał miejsce protest przeciw praktykom outsourcingowym i umowom śmieciowym w instytucjach publicznych. Pikietę zorganizował Związek Syndykalistów Polski – ZW.

Wśród przybyłych na “święto kultury” kolportowano ulotki o treści:

“Centrum korzysta z usług agencji ochrony Ekotrade. Agencja ta zasłynęła tym, że nie płaci pracownikom na czas, proponuje też stawki mniejsze niż płaca minimalna. Zdarza się, że w umowach brakuje informacji o stawkach. Na tym samym obiekcie, pracownicy mogą zarabiać inne stawki, wykonując tę samą pracę. Gdy stawka nie figuruje w głównej umowie, czasem podawana jest jedna suma ryczałtowa w drugiej fikcyjnej umowie.

dzie kopia1

Wiele instytucji miejskich i państwowych – administracja publiczna, ministerstwa, instytucje kulturalne, itd. – stara się unikać odpowiedzialności za pracowników, zlecając ich pracę zewnętrznym agencjom. Warunki pracy takich pracowników stają się bardzo niepewne, nie spełniają norm prawnych i nie gwarantują nawet minimalnego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach, pracownicy instytucji publicznych zarabiali tylko 3,5 złotych na godzinę… i w ogóle nie otrzymali nawet tak nędznych wypłat! Oszczędności, uzyskane w ten sposób przez instytucje publiczne, są niewielkie, bo pośrednik zgarnia wysoką marżę, nie oferując pracownikom prawie nic w zamian. A my wszyscy, jako społeczeństwo, sporo płacimy za skutki takiej polityki, bo nie da się żyć za pensję mniejszą od minimalnej.”

dzie4

Związkowcy z ZSP domagają się, by instytucje publiczne korzystały jedynie z takich firm, które zapewniają co najmniej pensję minimalną i stosują normalne umowy o pracę.

Kraków [15.05.2015]

Przed krakowską Cricoteką od godziny 17:45 pikietowali pracownicy instytucji kultury. Domagali się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń. Dziś był to już drugi protest muzealników, wcześniej pikietowali pod Urzędem Marszałkowskim. Zgromadzeni spod Cricoteki przeszli pod Muzeum Narodowe. Związek Syndykalistów Polski zaznaczył swoją solidarność z pracownikami poprzez symboliczną obecność na proteście.

Bielsko-Biała i Kraków [12.05.2015]

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek w 2015 roku, to przede wszystkim fala protestów i strajków ostrzegawczych, które odbyły się w wielu miastach Polski. W wielu z nich inicjatorem protestów był OZZPiP. W niektórych – branżowe związki zawodowe protestowały przy wsparciu organizacyjnym regionalnych Izb Pielęgniarek i Położnych. W samym województwie śląskim strajk ostrzegawczy odbył się w co najmniej 8 szpitalach. m.in. Bielsku-Białej, Czeladzi, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Knurowie, Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim.

W Bielsku-Białej w protestach, zorganizowanych przez Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień i Związek Syndykalistów Polski – Pracowników Służby Zdrowia, uczestniczyło łącznie około 100 osób. Co ważne – postulaty dotyczyły wszystkich pracowników, zatrudnionych w placówkach służby zdrowia. Do protestu przyłączyli się pracownicy zrzeszeni w regionalnych strukturach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (m.in. z Bielska-Białej i Żywiecczyzny).

dzie3

W Małopolsce OZZPiP zorganizowały ponad 200-osobową demonstrację na Rynku Głównym w Krakowie, którą wsparły branżowe związki zawodowe. W proteście wzięła udział także wadowicka „Solidarność” i 2-osobowa delegacja lekarzy ZSP-PSZ.

Tekst i fotografie: ZSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*