Dugin, nienawiść… Dokąd pójść, by przetrwać? (5)

X X X

Daria Dugina urodziła się 15. grudnia 1992 roku w Moskwie. 29-latka była częstą uczestniczką politycznych talk-show w propagandowych rosyjskich telewizjach. Była przedstawiana wówczas jako dziennikarka i ekspertka nauk filozoficznych. W 2015 roku Dugina skończyła studia podyplomowe na wydziale filozoficznym Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Głównym tematem jej pracy dyplomowej był wpływ idei Platona na świat starożytny. Fascynacja Platonem miała być powodem, dla którego 29-latka w mediach społecznościowych funkcjonowała jako Daria Płatonowa (drugi człon w języku rosyjskim oznacza imię ojca, dlatego oficjalnie nazywana jest Darią Aleksandrową, podobnie jak np. Władimir Władimirowicz Putin). W wystąpieniach telewizyjnych była orędowniczką i zwolenniczką skrajnie prawicowych ugrupowań w Europie – sympatyzowała zwłaszcza z Marine Le Pen. 29-latka mówiła też płynnie w języku francuskim, dlatego często wypowiadała się jako ekspertka w dziedzinie polityki Francji. Poza tym wykładała też razem z ojcem przedmioty takie jak filozofia i nauki polityczne – na stworzonym przez Dugina Międzynarodowym Ruchu Eurazjatyckim. Rosyjski blogger wojskowy miał niedługo przeprowadzić wywiad z Darią na temat „kobiecego poglądu na temat Nowego porządku świata” – teorii spiskowej, stającej się szybko stanem realnym – według której globalistyczna „zakonspirowana elita władzy” dąży do objęcia władzy nad całym światem i wprowadzenia autorytarnych liberalnych i postępowych rządów, jakich celem będzie upadek wolności i upadek obywatela.

Jak informuje fontanka.ru, we wrześniu ma się też ukazać książka Book Z, której 29-latka jest współautorką. W publikacji mają znaleźć się historie i twierdzenia „naocznych świadków specjalnej operacji i wydarzeń w Donbassie”. Książka oczywiście przedstawi wojnę w Ukrainie zgodnie z linią propagandową Kremla. Daria Dugina była zwolenniczką wojny w Ukrainie – pod tym względem naśladowała więc nacjonalistycznego ojca. „Specjalną operację wojskową” Rosji nazywała „zderzeniem cywilizacji”. Ludobójstwo w Buczy określiła mianem „inscenizacji Amerykanów” – „dowodem” miała być nazwa miejscowości, która brzmi podobnie jak angielskie słowo butcher (rzeźnik).

Mało kogo proatlantyccy Francuzi obawiali się tak bardzo, jak Aleksandra Dugina i jego pięknej Darii – napisała o zmarłej na swoim kanale – Telegramie – Margarita Simonian, czołowa kremlowska propagandystka, dodając później, że to właśnie Daria mogła stać się jedną z osób, które sformułują nową ideologię narodową dla Rosji, opartą na narodowej świadomości i sile woli.

Aleksander Dugin okazuje się często zbyt niedorzeczny w swoich postulatach, dotyczących rosyjskiej dominacji w Europie „od Dublina do Władywostoku” i obalenia Stanów Zjednoczonych, jako jedynego światowego supermocarstwa. Dugina określiła się jako doradczyni Ruchu Euroazjatyckiego, gdzie analizuje politykę europejską i geopolitykę. Do obszarów swoich zainteresowań zalicza również wydarzenia na Bliskim Wschodzie, gdzie „dokonuje się dziś konserwatywna rewolucja – od nieustannej konfrontacji Iranu z amerykańską hegemonią, przez walkę Syrii z zachodnim imperializmem, aż po Turcję, gdzie mają miejsce ciekawe tendencje w kwestii odejścia od NATO i anglosaskiego bloku geopolitycznego i która próbuje odbudować swoją pozycję polityczną w wielobiegunowym świecie w bliskim dialogu z cywilizacją euroazjatycką”. „Szczególnie ważnym dla mnie zagadnieniem jest rozwój teorii świata wielobiegunowego. Widać, że szczyt globalizmu mamy za sobą. Koniec liberalizmu jest równie bliski, a wraz z nim koniec liberalnej historii. Niezwykle ważne jest zrozumienie, że rozpoczęła się nowa faza, pełna wyzwań, prowokacji i skomplikowanych wydarzeń” . „Fakt, że Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Wielka Brytania umieściły nas na liście sankcji, jest dowodem, że to my, Dugini, jesteśmy na ścieżce prawdy w walce z globalizmem. Dlatego mogę powiedzieć, iż jestem zaszczycona, że urodziłam się w takiej rodzinie”.

 

X X X

CIA szkoliło służby wywiadowcze (SBU, GRU) i ukraińskie siły specjalne w zakresie infiltracji, operacji sabotażowych i terrorystycznych w przypadku inwazji rosyjskiej. Przyznano, iż ukraiński narodowy zarząd wywiadu koordynował absolutnie wszystkie swoje cele ze służbami amerykańskimi i brytyjskimi, do tego stopnia, że te ostatnie wyznaczały cele do ataku. W kontekście specjalnej operacji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie odnotowano znaczny wzrost liczby działań terrorystycznych i sabotażowych w rosyjskich regionach przygranicznych i oczywiście na wyzwolonych terytoriach. Dwa dni temu aresztowano dwóch techników z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej za oferowanie współrzędnych i korygowanie celów wewnątrz elektrowni, a także za kilka prób (nieudanych i udanych) zamachu na przywódców politycznych na terytoriach, zwłaszcza w Chersoniu (i okręgu o tej samej nazwie), Melitopolu, ale także na Krymie (wybuch w bazie lotniczej Gwardiejskoje).

Wiodącą narracją jest obwinianie Ukrainy, ale pojawia się również wątek odpowiedzialności zachodnich służb. Jak mantrę powtarzane jest hasło, że jest to wojna Rosji z NATO. Kreml buduje przez to ciągłe poparcie dla dalszych działań na Ukrainie.

Autostrada, Toyota Land Cruiser, eksplozja była ogromna. Pojazd wyskoczył w powietrze, pogrążony w płomieniach. 400 gramów TNT…

Roman Boryczko,

sierpień 2022 

(Visited 14 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*