Czas wolny. Fotografie w „Zachęcie”

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3

00-916 Warszawa

zaprasza na wernisaż wystawy w poniedziałek, 12. sierpnia o godz. 19:00.

Romuald Broniarek, Aleksander Jałosiński, Bogdan Łopieński, Jan Morek, Wojciech Plewiński, Tadeusz Rolke

 

Otwarcie poprzedzi spotkanie prasowe, które odbędzie się w Zachęcie o godz. 12:00

 

 „Obywatele PRL byli zajęci budowaniem socjalizmu do 16. Potem, w czasie wolnym, po wyjściu z pracy, stawali się innymi ludźmi” – mówi Aleksander Jałosiński, fotoreporter.

Życie codzienne uchwycone na fotografiach sześciu uczestników wystawy bywa absurdalne, zabawne, ale także niepokojące. Dla części bohaterów zdjęć „czas wolny” to wysiłek funkcjonowania „pomimo rzeczywistości”, próba zapanowania nad tym, nad czym zapanować się da. Dla innych – przeciwnie – to czas zapomnienia w przypadkowej i doraźnej zabawie.

 

Tadeusz Rolke, Tłum wychodzący ze stadionu, 1957, dzięki uprzejmości artysty

Fotografie prezentowane na wystawie często w zamierzeniu pełniły funkcję propagandową. Równie często jednak – przy świadomym udziale ich twórców, a czasem jedynie dzięki nowemu kontekstowi – stawały się anty-propagandą. Tym ciekawszą, że publikowaną przecież w oficjalnych mediach. Powstawały jako ilustracje do artykułów, wywiadów, reportaży, czasem „przy okazji” zleceń.

Sześciu fotografów, z których najstarszy urodził się w 1928, a najmłodszy – w 1940 roku, większą część życia zawodowego spędziło w PRL-u. Pracowali dla każdego niemal rodzaju prasy – od zapatrzonego w Zachód Przekroju, przez estetyzującą Polskę, gazety codzienne, tygodniki, pisma branżowe, po Przyjaźń – organ Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Uczestnicy wystawy to młodsi koledzy legendarnych fotoreporterów tygodnika Świat, których na początku kariery traktowali jak mistrzów. Z czasem każdy z nich osiągnął osobisty, rozpoznawalny styl. Wszystkich, choć w różnym stopniu, łączy odchodzenie od „chropawej”, reportażowej estetyki fotografów Świata na rzecz starannej kompozycji, bliższej artystycznemu reportażowi fotografów agencji Magnum.

 

Kurator: Łukasz Modelski

Współpraca ze strony Zachęty: Magdalena Komornicka

Projekt ekspozycji: Grzegorz Rytel

 

Wystawa prezentowana będzie w dniach 13.08 – 22.09.2013

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*