Chiny przygotowują się na najgorsze scenariusze

Xi mówi szefom bezpieczeństwa Chin, aby przygotowali się na „niebezpieczne burze”

Prezydent ostrzegł, że kraj musi przygotować się na „najgorszy scenariusz” w miarę pogarszania się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa.

Chiny stoją przed coraz trudniejszymi i bardziej złożonymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa narodowego i muszą przygotować się na „najgorszy scenariusz”, zwiększając swoją zdolność do radzenia sobie z zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ostrzegł prezydent Xi Jinping.

„Musimy być przygotowani na najgorsze i ekstremalne scenariusze oraz być gotowi do wytrzymania poważnego testu silnych wiatrów, wzburzonych wód, a nawet niebezpiecznych burz” — cytuje państwową agencja informacyjna Xinhua  słowa Xi, wypowiedziane we wtorek podczas spotkania z władzami służby bezpieczeństwa w Pekinie. Dodał, że potrzebne są dalsze wysiłki, aby zmodernizować architekturę bezpieczeństwa kraju i „przygotować się do rzeczywistej walki i radzenia sobie z praktycznymi problemami”.

Xi przekazał swoje uwagi Komisji Bezpieczeństwa Narodowego w obliczu rosnących napięć z USA. Tylko w tym tygodniu Pekin odrzucił prośbę Washingtonu o spotkanie szefów obrony obu krajów, powołując się na potrzebę poszanowania suwerenności Chin przez urzędników amerykańskich oraz chińskich obaw, związanych z bezpieczeństwem swego kraju, chociaż obaj najwyżsi dowódcy wezmą udział w konferencji bezpieczeństwa w Singapurze, która odbędzie się w tym miesiącu.

Chiny zerwały więzi obronne i klimatyczne z Washingtonem w sierpniu zeszłego roku z powodu rzekomej ingerencji amerykańskich urzędników na Tajwanie. Rzeczniczka chińskiego MSZ, Mao Ning zażądała w środę, aby Stany Zjednoczone zaprzestały latania samolotami szpiegowskimi nad Morzem Południowochińskim, nazywając te loty „niebezpiecznymi prowokacjami”. Jej oświadczenie pojawiło się dzień po tym, jak amerykańskie dowództwo Indo-Pacyfiku oskarżyło chińskiego pilota o spowodowanie bliskiej kolizji przez hałasowanie jego myśliwca przed amerykańskim samolotem zwiadowczym w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Południowochińskim.

Pentagon określił Chiny jako „najbardziej konsekwentne i systemowe wyzwanie” dla bezpieczeństwa narodowego USA – ocena, z której Pekin wyśmiewał się jako pretekst do rozbudowy arsenału nuklearnego Washingtonu i utrzymania hegemonii wojskowej.

Xi wezwał swoich szefów bezpieczeństwa do zbudowania „strategicznej pewności siebie”, ulepszenia koordynacji działań i wykorzystania bardziej zaawansowanej technologii. Zaapelował o wzmożone monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym, lepszy system wczesnego ostrzegania oraz szybsze przetwarzanie danych komputerowych i sztucznej inteligencji (AI).

„Złożoność i dotkliwość problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym, przed którymi stoi nasz kraj, dramatycznie wzrosła” – powiedział Xi.

Administracja prezydenta USA, Joe Bidena próbowała zahamować rozwój zaawansowanych chipów półprzewodnikowych w Chinach, przynajmniej częściowo ze względu na ich znaczenie w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Środki te obejmowały ograniczenia w eksporcie półprzewodników i zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów przez ChRL.

W zeszłym tygodniu Chiny zakazały kupowania produktów firmy Micron Technology, największego amerykańskiego producenta chipów pamięci do komputerów, powołując się na „poważne zagrożenia bezpieczeństwa”. Niektórzy obserwatorzy zinterpretowali to posunięcie jako odwet za wysiłki Washingtonu, mające na celu powstrzymanie chińskiego przemysłu produkcji chipów. Sekretarz handlu USA, Gina Raimondo, odpowiedziała, że Washington „nie będzie tolerował” zakazu sprzedaży Chinom chipów firmy Micron.

Andrzej Filus

One thought on “Chiny przygotowują się na najgorsze scenariusze

  • 06/06/23 o 17:17
    Permalink

    -Ta PYCHA JUDAIZMU -jest Bezgraniczna -bo wystarczy -żeby TE WIELKIE POTĘŻNE CHINY w którymś momencie Czasu HISTORII -wsparły ROSJAN -Ta PYCHA JUDAIZMU -jest Bezgraniczna -ale -Mi -ostatnio -te -Przyszłe Wizje -kontrolowanego przez TĄ tak liczną CHIŃSKA FLOTĘ -przez TĄ tak Liczną CHIŃSKĄ MARYNARKĘ i przez POTĘŻNĄ ROSYJSKĄ FLOTĘ — PACYFIKU z Plaż Ekwadoru z Brzegów EKWADORU na Smartfonie -One -mi -wciąż się przeplatały -z TĄ tak płynącą do NOWEJ ZELANDII i AUSTRALII -z wciąż kursującą -pomiędzy KALIFORNIĄ -a NOWĄ ZELANDIĄ i AUSTRALIĄ -Ta dzisiejszą AMERYKAŃSKĄ FLOTĄ WOJSKOWĄ -jak TE AMERYKAŃSKIE STATKI OKRĘTY ” US -MARINES ” -teraz tak: -wciąż coś transportują -wciąż transportują -jakieś rzeczy przez PACYFIK do NOWEJ ZELANDII -i później -część z tego do AUSTRALII !!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*