Chiny i Korea Północna – każdy kryzys to potencjalny zysk?! (7)

Korea Północna prezentuje skuteczną niezależność

Kraj niewidoczny medialnie, zapomniany, ukrywany przed światem przez wielkiego protektora – Chiny! Na Zachód wydostają się tylko informacje o nielicznych ucieczkach przeciwników reżimu Kimów, o obozach reedukacyjnych, gułagach i tak okropnej biedzie, że ludzie jedzą tam tylko trawę, by przeżyć. Korea Północna podąża jednak swoją drogą, nie będąc zadłużoną w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Korea Północna sama walczy z pandemią Covid-19, Korea Północna żąda, by traktowano ją poważnie – nawet jeśli mówimy o tak małym kraju!

Wywiad północno-koreański bardzo pilnie śledził kampanię prezydencką w USA i bardzo szybko wychwycono, iż Joe Biden nie jest zainteresowany jakimikolwiek kontaktami z dyktatorem z Korei Północnej. W ubiegłym roku Pjongjang nazwał Bidena „głupkiem o niskim ilorazie inteligencji”, a ten określił Kima mianem „zbira”. Władze Korei Północnej są negatywnie nastawione do Joe Bidena. Krążą plotki, że wystosują „ostrzeżenie” wobec nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych w postaci testu rakietowego. Władze ani media Korei Płn. nie odniosły się medialnie – kilka dni milcząc – do zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA. Reżim zainteresowany był prezydentem Trumpem, którego Kim Dzong Un nie traktował poważnie, ale trzykrotnie się z nim spotkał.

Biden traktuje zagrożenie ze strony KRL-D bardzo poważnie. Jen Psaki, rzeczniczka prasowa Białego Domu, podkreśliła w oficjalnym komunikacie, że działania Kim Dzong Una stwarzają zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa. Joe Biden zamierza skonsultować się w sprawie Korei Północnej z przedstawicielami innych azjatyckich państw. Rzeczniczka Białego Domu wymieniła tu Koreę Płd. oraz Japonię. Tak postawiona sprawa nie wróży niczego dobrego a konfrontacyjne gesty w stronę Korei Północnej mogą zachwiać delikatnie utrzymywany pokój w regionie.

12. stycznia 2021 roku zakończył się zjazd Partii Pracy Korei Północnej – wydarzenie nieczęste, bo w ciągu ostatnich czterech dekad odbyło się zaledwie trzy razy. Kim Dzon Un został na nim wybrany sekretarzem partii, dokonał publicznej samokrytyki – przyznał się do gospodarczej porażki i ostrzegł Stany Zjednoczone – a na koniec oglądał nocną paradę wojskową.

Tak jak w Chinach, tak w Korei Północnej kończy się krótki okres luzowania liberalizmu i powrót do twardej komunistycznej drogi wyrzeczeń! W ostatnich 10 latach w Korei Północnej pojawiały się elementy luzowania gospodarczego, pozwalające na ograniczoną, ale jednak, swobodę przedsiębiorczości. Teraz zostały one zatrzymane. Rok 2020 był dla KRL-D bardzo ciężki. Trwają sankcje. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1718 to zakaz dostarczania szerokiego asortymentu ciężkiego uzbrojenia wojskowego i części zamiennych do niego. Wyłączono też możliwość eksportowania uzbrojenia przez Koreę. Zakazano przy tym szkoleń, doradztwa i innych form pomocy, które mogłyby zostać wykorzystane przez Koreę do rozwoju uzbrojenia. Ponadto zdecydowano o zamrożeniu wszelkich środków finansowych, mogących wspierać rozwój programu nuklearnego Korei, a także zabroniono wpuszczania na swe terytorium osób (i ich rodzin), zaangażowanych w program nuklearny.

Jako dodatkową sankcję o charakterze psychologicznym zakazano eksportu dóbr luksusowych do Korei. Zakaz eksportu do Korei Północnej wszelkich produktów naftowych rafinowanych (liczbę baryłek, które można rocznie wyeksportować do tego kraju, zmniejszono z 2 mln do 500 000). Mamy również zakaz importu z Korei Północnej produktów żywnościowych i rolnych, maszyn, sprzętu elektrycznego, ziemi i kamienia oraz drewna, zaś do Korei Północnej zakaz eksportu wszelkich maszyn przemysłowych, pojazdów transportowych oraz objęcie tym zakazem całego żelaza, stali, jak i innych metali.

Rozszerzenie sankcji, dotyczących sektora morskiego (wobec statków, co do których istnieją uzasadnione przesłanki, aby przypuszczać, że brały udział w naruszaniu sankcji ONZ). Całkowity zakaz inwestycji unijnych w Korei Północnej obejmujący wszystkie sektory. Całkowity zakaz sprzedaży Korei Północnej rafinowanych produktów petrochemicznych i ropy naftowej. Obniżenie wysokości osobistych przekazów pieniężnych do Korei Północnej z 15 000 do 5 000 euro. Ponadto państwa członkowskie postanowiły, że nie przedłużą zezwoleń na pracę obywatelom Korei Północnej, przebywającym na ich terytorium, z wyjątkiem uchodźców i innych osób, korzystających z ochrony międzynarodowej. Wprowadzono zakaz sprzedaży Korei Północnej kondensatów gazu ziemnego i zakaz importowania z tego kraju wyrobów tekstylnych. Całkowitym zakazem objęto główne produkty eksportowe Korei Północnej: węgiel, żelazo, rudy żelaza, owoce morza, ołów i rudy ołowiu. (Cdn.)

Roman Boryczko,

styczeń 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*