„Carpe Diem” Pilchowice 2017

29. listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach odbył się IV Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem. Jego organizatorem jest Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach. W festiwalu wzięło udział około 450 uczniów z miasta Gliwice i powiatu gliwickiego. Jest to rekord w 4-letniej historii festiwalu! Hala sportowa pilchowickiej szkoły pękała w szwach a zasiedli na niej uczniowie z oficjalnie zgłoszonych do festiwalu dwunastu szkół: Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego – liceum i technikum, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach, I Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, II Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, Szkoły Podstawowej nr 28 z Gliwic, Szkoły Podstawowej nr 6 z Gliwic, Szkoły Podstawowej w Rudzińcu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Żernicy, Szkoły Podstawowej w Kozłowie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wilczy oraz uczniowie, którzy samodzielnie przybyli na festiwal m.in. z IV Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, V  Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic i II Liceum Ogólnokształcącego z Rybnika.

Wśród gości festiwalu była pani Dagmara Dzida – sekretarz Gminy Pilchowice oraz dyrekcja pilchowickiej szkoły – pan Łukasz Kwiotek i pani Agnieszka Lotkowska.

W części wykładowej wystąpili Elżbieta i Andrzej Lisowscy,  krakowscy podróżnicy, autorzy przewodników i m.in. książki Południki szczęścia, twórcy telewizyjnego Światowca oraz członkowie nowojorskiego The Explorers Club. Zabrali nas w podróż  do świata islamu – od Maroka, Tunezji i Egiptu – przez Turcję, Iran, Emiraty Arabskie, Syrię, Pakistan, Indie – po Tajlandię, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję  w wykładzie „ISLAM I DŻINY”. Poznaliśmy krańcowo różne interpretacje Koranu oraz muzułmańskie dogmaty i rytuały, a także dowiedzieliśmy się, co łączy i dzieli islam z chrześcijaństwem. Były oczywiście rozmowy, autografy i pamiątkowe zdjęcia!

Drugim gościem był dr Leszek Litwin, geograf, specjalizujący  się w geoinformacji oraz wykładowca akademicki na krajowych i zagranicznych uczelniach. Wraz ze swoim zespołem ze SMART geomatic opracował mapę książki podróżniczej Południki szczęścia Elżbiety i Andrzeja Lisowskich, którą zaprezentował podczas festiwalu.

Tradycyjnie już podczas festiwalu mieliśmy stoisko ze sprzętem specjalistycznym do uprawiania turystyki kwalifikowanej. W tym roku był to sprzęt do windsurfingu oraz kitesurfingu udostępniony przez szkołę surfingu POL33 z Rybnika. A o tajnikach tego sportu opowiadał Radosław Chałubiński, człowiek który bywa głównie tam, gdzie woda i wiatr! Windsurfer od 25 lat a kitesurfer od 6 lat.

Kuchnia domowa, zdrowa i pyszna tak najprościej można opisać to, co przygotowali dla uczestników festiwalu Katarzyna i Sławek, właścicieli gliwickiej restauracji Jagła! Nikt na pewno nie wyjechał z Pilchowic głodny a wielu na pewno odwiedzi nie jeden raz gliwicką Jagłę.

Przewodniczącą komisji konkursowej po raz czwarty była Anna Spiewla – Panasewicz – kurator sztuki (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie). W komisji zasiedli także: Barbara Garstka (geograf – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach), Aleksandra Staniek (geograf – I Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach) i Joanna Kowalczyk (nauczyciel plastyki i muzyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach).

Pula nagród w tegorocznym festiwalu przekroczyła po raz pierwszy trzy tysiące złotych! Wśród głównych nagród dla uczestników części konkursowej, ufundowanych przez Gminę Pilchowice, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz dyrekcje obu szkół-organizatorów były: plecaki, namiot i maty samopompujące. Było też ponad sześćdziesiąt nagród dla publiczności: pilchowickie gadżety, w tym miody od lokalnych pszczelarzy, gadżety z Miasta Gliwice w tym buffy, obiektywy do telefonów i koszulki, gadżety z powiatu gliwickiego: książki o obiektach w powiecie, mapy, magnesy i przewodniki rowerowe. Wydawnictwo Bezdroża po raz kolejny zadbało by wśród nagród znalazły się przewodniki podróżnicze i literatura turystyczna.

Smart geomatic ufundował dwa vouchery, uprawniające do poznanie tajników tworzenia zaawansowanych map z danych przestrzennych oraz publikowania ich w Internecie podczas wizyty w głównej siedzibie w Gliwicach.

Prawdziwym hitem okazał się voucher na lekcję windsurfingu z instruktorem – Mirosławem Małkiem (v-ce Mistrz Europy, wielokrotny Mistrz Polski i olimpijczyk z Atlanty) w Szkole Windsurfingu POL33 nad Zalewem Rybnickim oraz drugi – sesja w Wakeparku Big Blue przy Centrum Sportów Wodnych Big Blue, mieszczącym się przy kąpielisku Ruda w Rybniku.

Do części konkursowej zgłosiło się 39 uczniów z 9 szkół! Dwoje uczniów jednak z powodów zdrowotnych nie dotarło na festiwal, dlatego mieliśmy: 11 pokazów slajdów metodą pecha kucha, 10 filmów (dwa filmy miały po 2 autorów) oraz 29 zdjęć od 22 autorów. 

 

Wyniki części konkursowej:

Kategoria A – Pecha Kucha

  1. Eryk Czekalski – „Islandia – wyspa Żywiołów”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich.
  2. Annika Geitz – “Chiny – na drugi koniec świata.” – Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – technikum.
  3. Marta Werwińska – „Kocioł Bałkański” – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Kategoria B – Film z Podróży

  1. Patrycja Więcko – „342 km z lotu ptaka”, Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – techniku.
  2. Alicja Doktór – „Grudzień pod palmami, wyprawa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach
  3. Katarzyna Serafin – „Wakacje życia”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Kategoria C – Zdjęcie z podroży – temat: „Spotkanie”

  1. Amelia Golec – „Najlepszy prezent” – Milenka z Mamą w dniu Chrztu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.
  2. Annika Geitz – „Mama poprowadzi cię tam, gdzie światło świeci najjaśniej” – pobyt w szpitalu, Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – techniku.
  3. Konrad Wietrzak – za dwa zdjęcia „Rodzina Krokusów w Dolinie Chochołowskiej” i „Cienie Rodziny”, II Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach.

Nagrodę publiczności za pokaz metodą pecha kucha zdobyła Annika Geitz.

 

 

Wszystkie projekty graficzne wykonała Agencja Reklamowa Etylina z Gliwic.

Kolejny Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem już za rok w Knurowie. Serdecznie zapraszamy! W najbliższych dniach na stronie festiwalu fb.com/festiwalcarpediem opublikowane zostaną zwycięskie filmy i zdjęcia.

Adam Ziaja

Zdjęcia Autora

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*