Bojkowski wrzesień w 100-lecie odzyskania niepodległości

Dzień I

Wrześniowy świt nad Gliwicami powitaliśmy jak co roku, stojąc z pochylonymi głowami przy grobach  bojkowskich Westerplatczyków – śp. chorążego Edwarda Szewczuka oraz śp. kaprala Michała Plewaka. O godzinie 4:45 rozpoczął się alert, mający na celu upamiętnienie godziny rozpoczęcia największej w dziejach ludzkości wojny, której szpony – jak pamiętamy – już niebawem miały dosięgnąć najdalszych zakątków świata.  Rok 2018 to także okazja do świętowania okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego podczas uroczystości na bojkowskim cmentarzu wspomniano także o tym szczególnym wydarzeniu. Pięknie prezentowała się drużyna knurowskich harcerzy, obok których stanęli w zwartym szyku harcerze z Gliwic, a także pododdział Strzelców Rzeczpospolitej oraz poczty sztandarowe wielu organizacji i stowarzyszeń, wśród których nie zabrakło górniczej braci i naszych strażaków. Obecne były także delegacje kadry dowódczej jednostek wojskowych, stacjonujących na terenie Gliwic. Przybyli również parlamentarzyści oraz delegacja Rady Miasta Gliwic oraz goście z Kazachstanu i Kirgistanu. Przed grobami bojkowskich Westerplatczyków odprawione zostało nabożeństwo polowe, zaś oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Pierwszego dnia dwudniowych uroczystości był także czas na wyróżnienie byłych żołnierzy-Montecassinczyków z Bojkowa. W Apelu Poległych wspomniano także o ofiarach – obywatelach II Rzeczpospolitej pomordowanych przez oddziały UPA i OUN w czasie ludobójstwa na Kresach. Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy Bojkowa oraz młodzież, mieli także okazję wysłuchać pieśni – „Hymnu konfederatów barskich”. Warty honorowe przy grobach bojkowskich Westerplatczyków wystawiali żołnierze JW AGAT, rekonstruktorzy z Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939 oraz strażacy OSP w Bojkowie. Na zakończenie uroczystości została oddana salwa honorowa.

Na szczególne słowa uznania zasługuje bojkowska młodzież, o czym wspomniał przedstawiciel Rady Miasta Gliwic podczas swojego wystąpienia. Podkreślił on, iż to młodzieży zawdzięczamy tak bogatą oprawę uroczystości. Z roku na rok młodzieży przybywa, rośnie też w niej zainteresowanie historią. Także, co bardzo ważne, tą lokalną, a wspaniałym przykładem właściwego wychowania dzieci i młodzieży jest odradzające się harcerstwo – która to organizacja nie tylko uczy ale i wychowuje, zaś przykładem tego była chociażby postawa skautów z Gliwic i knurowskich harcerzy. Jak co roku i tym razem, obecni byli wychowawcy – nauczyciele szkoły nr 8 w Gliwicach-Bojkowie, która to placówka podobnie jak Rada Osiedla Bojków, Parafia Narodzenia NMP w Gliwicach, a także Jednostka Wojskowa AGAT im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” w Gliwicach, 6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego w Gliwicach, 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy, a także Ochotnicza Straż Pożarna – Bojków i Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939   były współorganizatorami wspomnianych uroczystości.

Nie zapominają o „Bojkowskim Wrześniu” członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z Gliwic, którzy i w tym roku zaszczycili swoją obecnością bojkowskie uroczystości. Najdroższe wszystkim są chyba jednak rodziny naszych lokalnych bohaterów, stoją tuż obok wart honorowych i są niejako żywym dowodem pamięci tamtych czasów.

Tradycyjnie honorowym patronatem bojkowskie wydarzenia objęli: SZEF URZĘDU DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH – Jan Józef Kasprzyk, PREZYDENT GLIWIC – Zygmunt Frankiewicz oraz MUZEUM WESTERPLATTE I WOJNY 1939 – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przypomnijmy, że tegoroczne obchody zostały opatrzone ogólnopolskim programem „Niepodległa” i otrzymały dofinansowanie ze środków samorządu Gliwic. (Cdn.)

 

Zdjęcia i tekst:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*