Bezmyślne poparcie USA w sprawie wojny na Ukrainie niszczy Niemcy

Inflacja i skoki cen energii odbijają się na konsumpcji gospodarstw domowych i inwestycjach kapitałowych w Niemczech. Niemiecka gospodarka odnotowała kolejny spadek w czwartym kwartale o 0,4% w stosunku do poprzedniego kwartału 2022 roku, poinformował w piątek Federalny Urząd Statystyczny. Spadek był większy niż wcześniej szacowany spadek PKB o 0,2%. Analitycy przypisują gorszy, niż oczekiwano, wynik wysokiej inflacji i utrzymującym się obawom o dostawy energii, które mają duży wpływ na konsumpcję gospodarstw domowych i inwestycje kapitałowe.

Dane statystyczne pokazały, że niemieckie wydatki gospodarstw domowych spadły w czwartym kwartale o 1,0%, podczas gdy inwestycje w budownictwie spadły o 2,9%, a produkcja maszyn i urządzeń o 3,6%. Spadł również niemiecki eksport towarów i usług o 1% w stosunku do trzeciego kwartału, z powodu utrzymujących się zakłóceń w łańcuchu dostaw i wysokich cen energii. Słabsze niż oczekiwano wyniki sygnalizują ryzyko głębokiej recesji, zwłaszcza, kiedy się bierze pod uwagę, że w bieżącym kwartale nowego roku również może nastąpić spadek w gospodarce. Metodologicznie rzecz biorąc, recesja panuje wtedy, kiedy następuje spadek gospodarczy w dwóch kolejnych kwartałach, jak to mamy do czynienia w Niemczech czy w Polsce. Niemcy, największa gospodarka Europy, miały rekordową inflację w zeszłym roku z powodu gwałtownego wzrostu cen energii po spadku dostaw z Rosji w związku z sankcjami, nałożonymi na ten kraj przez Niemcy i całą UE z Wielką Brytanią dodatkowo.

Andrzej Filus

One thought on “Bezmyślne poparcie USA w sprawie wojny na Ukrainie niszczy Niemcy

  • 01/06/23 o 14:45
    Permalink

    -WY się dziś w NIEMCZECH -nic nie bójcie -bo -wy -będziecie -obronieni -i ochronieni !! -Ja to pisałem -ja to widziałem kilka lat temu -że: -jak -TONANTZIN tak KOCHAJĄCA -tak NAJMĄDRZEJSZA -tak NAJWSPANIALSZA -jak -ONA -będzie chciała -tym razem -tak odrodzić Te SWE tak Kochające Mądre Kapłanki w tych Szmaragdowych TONANTZIN strojach -tym razem w NIEMCZECH -tym razem w NIEMCZECH -żeby w BERLINIE wniosły Te Kwadratowe TONANTZIN SZTANDARY -Pary Tych Takich Wielkich tak Kochających TONANTZIN OCZU -Pary Tych Takich Wielkich tak Kochających OCZU TETEOHINNAM -wniosły w BERLINIE do BUNDESTAGU -że: “-ONA -NIEMCY -tak obroniła !! ” -tak -obroniła i ochroniła !! “-to -ONA -Swoje NIEMCY -tak obroni !! -TONANTZIN -Swoje NIEMCY -tak obroni !! -TETEOHINNAM -Swoje NIEMCY -tak obroni ! -tak -Je obroni -i tak ochroni !!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*