„Bądź czujny wobec wroga narodu”. PiS wskaże ci drogę! (5)

Jak wskazał minister Warchoł: „Tak jak mamy nieumyślne paserstwo, tak powinniśmy wprowadzić takie rozwiązanie w przypadku tak poważnego przestępstwa jak szpiegostwo, mogące narazić na utratę życia milionów ludzi”. Taki przepis miałby zastosowanie przede wszystkim do funkcjonariuszy publicznych, mających dostęp do poufnych danych. Proponowane zmiany przewidują też wprowadzenie przestępstwa nieumyślnej postaci szpiegostwa, zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Chodzi tu głównie o wyprzedzenie tworzenia przez podejrzanego czy oskarżonego linii obrony, polegającej na zasłanianiu się nieświadomością o przekazywaniu informacji na rzecz obcego wywiadu.

Premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu unijnego szczytu oświadczył, że na jego wniosek Rada Europejska przyjęła zapis do konkluzji, mówiący o „przeciwdziałaniu dezinformacji i propagandzie rosyjskiej”. „To bardzo ważne, bo widzimy, że wiele sił politycznych – nie tylko w Polsce, ale w Polsce także – udaje, że inflacja jest zjawiskiem wewnętrznym, a nie, że przyszła do nas z zewnątrz. Udaje, że przyczyny problemów energetycznych z węglem i gazem wzięły się znikąd – i wszyscy przywódcy mają podobne obserwacje”. „Mamy jedność, mamy sprawczość i mamy wiarę w zwycięstwo z tym barbarzyństwem rosyjskim na Ukrainie, ale także z konsekwencjami gospodarczymi tego rosyjskiego barbarzyństwa”.

Morawiecki powiedział, iż inwazja Rosji na Ukrainę wywołała wielopoziomowy kryzys, który ma nie tylko wymiar ludzki, lecz także gospodarczy w obszarze energii, inflacji w całej Europie, kryzysu finansowego i kryzysu gospodarczego, dotykającego coraz większej liczby państw świata. Rada Europejska na wniosek Polski jednoznacznie stwierdziła w konkluzjach szczytu, że to Rosja „jest odpowiedzialna za wszystkie skutki kryzysu i za wywołanie tego kryzysu energetycznego i gospodarczego”. „Rada stwierdziła ponad wszelką wątpliwość, iż to Rosja odpowiada za wszelkie aspekty kryzysu gospodarczego, z którymi borykamy się w Polsce i praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej”.

Jednak według marzeń Bartosiaka, gdyby Rosję udało się zgnieść i ograbić, było by to idealnym remedium, lekiem na całe to globalne zamieszanie. Surowce za darmo, ludzie wzięci w kleszcze neoliberalizmu, wyzysku ekonomicznego, upadły kraj, gdzie można by przeprowadzić złodziejską reprywatyzację, niczym w Polsce za Balcerowicza. Interesy, interesy, interesy, ale nie Polski i Polaków. PiS ma siedzieć cicho, ogołacać społeczeństwo i łożyć na „demograficzną przebudowę” w UkroPol, jako szalony eksperyment społeczny, prowadzony na własnym kraju.

Roman Boryczko,

 29.10.2022

 

(Visited 10 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*