„Azow” i naziści na Ukrainie wciąż mają się świetnie!

Referenda i ich tempo zostały zorganizowane przez separatystów okupowanych przez Rosję rejonów Ukrainy przy wydatnym wsparciu Kremla. Mowa o Doniecku, Ługańsku, Zaporożu i Chersoniu. Ofensywa ukraińska na kierunku chersońskim była przerzuceniem sił, znajdujących się na północnym odcinku, czyli szeroko rozumianego obszaru Charkowa, została ona skoordynowana dzięki infrastrukturze NATO i USA.

Przedłużający się konflikt wyraźnie irytuje Putina. To, co zdobyto, ma zostać zachowane w strukturze Federacji Rosyjskiej. Obywatele rosyjskojęzyczni mają decydować w referendach. Nieważne, że świat ich nie uzna. Decydując się na aneksję części Ukrainy Władimir Putin kierował się innymi przesłankami. W 2014 roku były dwie opcje do wyboru: Krym do Rosji lub Krym nadal w granicach Ukrainy. Teraz jest tylko jedno pytanie. W przypadku tzw. republik ludowych w Donbassie, które już dawno temu ogłosiły niepodległość (uznaną przez Rosję dopiero w lutym br.), można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie” na pytanie, czy jesteś za wejściem „republiki” w skład Rosji „na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?”. Na okupowanych ziemiach obwodów zaporoskiego i chersońskiego pytanie jest inne: czy jesteś za wyjściem ze składu Ukrainy, utworzeniem przez obwód własnego państwa i jego wejściem w skład FR?

Nie wiadomo jednak, jak zostaną ustalone ich granice: z kontrolowanymi przez Ukrainę terytoriami obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego czy bez nich? W skład Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej? Putin planuje wykorzystać fikcyjne głosowanie, aby twierdzić, że Ukraina najeżdża na rosyjskie terytorium i zagrozić użyciem broni jądrowej do jego obrony. Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, w czasie Rady Bezpieczeństwa ONZ oskarżył Ukraińców o zbrodnie w Donbassie. Siergiej Ławrow oskarżył Ukrainę oraz jej zachodnich sojuszników o popieranie „bezkarności” we wschodnim regionie Donbassu. „Mamy wiele dowodów na przestępcze działania Ukrainy. Schizofrenią można nazwać zachowanie zachodnich polityków, którzy zamierzają wydawać pieniądze z Europejskiego Funduszu Pokoju na broń dla Ukrainy, gdy Ukraina stała się państwem totalitarnym w nazistowskim stylu, gdzie deptane są międzynarodowe prawa. Wojsko korzysta z pomocy terrorystów, a cywilów wykorzystuje jako żywe tarcze. Kijów odmawia podstawowych praw swojej, w dużej mierze rosyjskojęzycznej, społeczności. Ludziom odmawiano emerytur, dotacji, dostępu do edukacji i podstawowych praw obywatelskich”.

Ławrow powiedział, że Zachód „cynicznie zignorował” represyjne działania Ukrainy, w tym „wyrzucenie” języka rosyjskiego. Pod koniec 2021 r. Stany Zjednoczone były jednym z dwóch krajów, które zawetowały projekt rezolucji ONZ, potępiającej gloryfikację nazizmu, neonazizmu i wszelkich praktyk, napędzających współczesne formy nazizmu. Drugim krajem była Ukraina. „Oba kraje konsekwentnie głosowały przeciwko tej rezolucji od 2014 roku”. (Cdn.)

Roman Boryczko,

25.09.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*