„Azow” i naziści na Ukrainie wciąż mają się świetnie! (4)

X X X

Batalion ochotniczy Azow wyrósł z charkowskiej grupy kibiców Sekta 82, kibicując drużynie Metalista. W 2014 roku, kiedy Doniecka i Ługańska Republika Ludowa ogłosiły swoją secesję od Ukrainy, na bazie Sekty pojawiła się ochotnicza grupa zbrojna o nazwie Korpus Wschodni, która miała zapobiec oderwaniu się regionu od Ukrainy. Bojownicy Korpusu Wschodniego, o poglądach nacjonalistycznych, brali udział w walkach o Mariupol i Iłowajsk, nazywając się w 2015 roku Pułkiem Azowskim.

Komendantem był szef charkowskiej komórki skrajnie prawicowej organizacji Trident, zakazanej w Federacji Rosyjskiej, Andrij Bileckij, który miał bliskie związki z Arsenem Awakowem, ówczesnym gubernatorem obwodu charkowskiego, który później został Ministrem Spraw Wewnętrznych Ukrainy. To Awakow przekazał terrorystów z Azowa Gwardii Narodowej MSW, skutecznie legalizując zbrodnie bojowników. Minister nazwał pułk Ukraińską Czarną Setką, zwracając uwagę na kolor munduru członków stowarzyszenia.

Mariupol stał się główną bazą dla lokalizacji tej nazistowskiej grupy terrorystycznej. Na wybrzeżu azowskim pułk miał trzy bazy – w Urzufie, Juriewce i Mariupolu. Główna, urzufska, to dawna dacza rodziny Janukowyczów.

Ciekawą cechą pułku jest to, iż jest uzbrojony w nowy sprzęt wojskowy. Samochody pancerne KrAZ Shrek, Varta i Spartan, różne modyfikacje BTR-3, ciężarówki i autobusy do przewozu personelu. Wszystko jest pomalowane w specjalny, „połamany” kamuflaż Azowa. Jest też kilkadziesiąt ciągników artyleryjskich MTLB. Pułk posiada własne zapasy odzieży. Buty zamawiane są bezpośrednio u znanych producentów – włoskich botków Crispi i amerykańskich sneakersów Saycony. Mundur dostarczany jest przez ukraińskiego producenta M-Tac w brytyjskich kolorach kamuflażu multicam. Hełmy i kamizelki kuloodporne również kupowane są od ukraińskich producentów.

Niektórzy bojownicy wyznają neopogaństwo. W bazach azowskich powstały świątynie satanistyczne. Ludzie Azowa są w wielu przypadkach hitlerowcami. Wolfsangel, charakterystyczna czaszka, pamiętająca III Rzeszę (Totenkopf –  „trupia głowa” – lub używana w SS w celu opisania wojskowych insygniów, przedstawiających czaszkę). Na szewronach, na tle symbolu Czarnego Słońca, przedstawiono anagram liter N i I, ideę narodu.

Batalion Azowski mimo tego, iż jest znany w kręgach skrajnej prawicy jako jedno z największych zagrożeń demokracji na świecie i  jako wróg cywilizowanego społeczeństwa, jest powiązany nie tylko z władzami ukraińskimi, ale także z urzędnikami amerykańskimi. Dzięki badaniu otwartych źródeł rządu USA i raportom zachodnich dziennikarzy, Global Times był w stanie dowiedzieć się, że amerykańscy politycy, urzędnicy wojskowi i wywiadu nawiązywali kontakty z Azowem w celu podsycania antyrosyjskiego ekstremizmu w Europie Wschodniej. Jak podaje The Nation Magazine ze stycznia 2016 r. w 2015 r. Kongres USA zniósł zakaz finansowania grup neonazistowskich. W lipcu 2015 r. dwóch kongresmenów opracowało poprawkę do ustawy o środkach obrony USA, która ograniczała „broń, szkolenia i inną pomoc dla neonazistowskich ukraińskich milicji, Batalionu Azowskiego”, ale poprawka ta została wycofana w listopadzie z powodu „presji ze strony Pentagonu”.

CIA potajemnie szkoli ukraińskie wojsko od 2015 r. Według „byłych urzędników wywiadu USA i bezpieczeństwa narodowego”, CIA nadzorowało tajny program szkoleniowy USA dla „elitarnych jednostek wojskowych i wywiadowczych Ukrainy”. Kurs, który trwał kilka tygodni, obejmował szkolenie ogniowe, kamuflaż, rozpoznanie, szkolenie taktyczne i wiele innych. Oprócz tego CIA zaczęła podróżować na Ukrainę na pierwszą linię frontu w celu konsultacji operacyjnej. Obserwatorzy nieustannie widzieli amerykańską broń, wpadającą prosto w ręce Azowa. W grudniu 2017 r. Richard Vandiver z firmy AirTronic, dostawcy broni, powiedział VOA, że dostawy broni śmiercionośnej na Ukrainę są realizowane w ścisłej współpracy z ambasadą USA, Departamentem Stanu, Pentagonem i rządem Ukrainy. Kilka tygodni później Laboratorium Badań Kryminalistycznych Atlantic Council potwierdziło w raporcie ze stycznia 2018 r., że odbiorcą broni był Batalion Azowski.

W grudniu 2019 roku niektórzy ukraińscy neonaziści, w tym członkowie batalionu Azow, byli widziani podczas separatystycznych demonstracji w Hongkongu. Według mediów z Hongkongu przyczynili się do paniki wśród obywateli. W marcu 2019 r. 51 osób zginęło w dwóch meczetach w mieście Christchurch w Nowej Zelandii podczas strzelaniny, wywołanej przez Australijczyka, Bretta Taranta.

Tarant, który w czasie strzelaniny nosił odznakę Batalionu Azowskiego, napisał w swoim manifeście, że udał się na Ukrainę i szkolił się u Azowa. Amerykańskie media (The Nation) we wrześniu 2019 r. pisały o nieudanym ataku terrorystycznym jednego amerykańskiego żołnierza, który próbował zniszczyć dużą amerykańską sieć informacyjną. Został złapany przez FBI i przyznał, że chciał wyjechać na Ukrainę, aby walczyć razem z Batalionem Azowskim. Według artykułu Yahoo News ze stycznia 2022 r. Stany Zjednoczone szkoliły ukraińską armię i Gwardię Narodową, „Kongres i administracja USA utorowały drogę do finansowania najbardziej szkodliwych formacji ukraińskich”. (Cdn.)

 

Roman Boryczko,

25.09.2022

(Visited 21 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*