Aż trudno uwierzyć – kto niszczy polski węgiel?

Z śląskiego Archiwum X wieści niezwykłych odrobina, o kopalni Makoszowy a także Krupińskim, kopalnią niezgody nazwaną…

 

Wędrując wyrobiskami internetowych chodników

Zwykle jest tak, że im mniej mamy zaufania do rządzących i osób za coś odpowiedzialnych, tym gorliwiej staramy się dotrzeć do prawdy sami, korzystamy przy tym z najrozmaitszych sposobów.

Przemierzając „wyrobiska elektronicznych ścieżek” Internetu, w dobie tak zwanej wolności słowa, nie jest to sprawa aż tak bardzo trudna. Myszkując tak w poszukiwaniu tematów, mogących pomóc w wyjaśnieniu wielu przytłaczających nas problemów, po drodze natrafiamy także często na takie, po których przeczytaniu włos nawet na łysej głowie (dobry sposób na porost włosów) się – niestety –  jeży.

Z pewnością są tematy, co nigdy się nie zestarzeją i będą się pojawiały i znikały dopóki cała prawda nie wyjdzie na jaw. Jednym z takich tematów jest z pewnością tragedia w Smoleńsku. Od niedawna sen z powiek, nie tylko pewnie mieszkańcom Śląska, spędzają niesamowite wręcz historie, związane z tak zwaną restrukturyzacją polskiego górnictwa.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ TEN OBRAZEK, BO ANI RADOŚĆ ANI UŚMIECH NIE POWRÓCĄ. NIKT JUŻ W TAKI CUD NIE WIERZY

Temat to tak niejasny i tak zawiły, iż pewnie mógłby otrzymać miano jednej z niewyjaśnionych tajemnic XXI wieku (i – niestety – taką pewnie pozostanie). Co najmniej dziwne krążą wieści nie tylko w elektronicznej skarbnicy wiedzy o przyczynach zamknięcia kopalni Makoszowy. Większość z nich to z pewnością przysłowiowe, z palca wyssane, bajki… Gdyby jednak miało się okazać, że choć połowa z nich jest prawdą – mielibyśmy do czynienia z niezłym skandalem.

Zwykło się mówić, a pewnie zgodzą się z tą teorią wszyscy ci, którzy na górnictwie się znają, iż zanim jeszcze rozpocznie się prace, zmierzające do otwarcia nowego zakładu wydobywczego, należy wpierw wnikliwie zbadać, wyliczyć i oszacować bogactwa złóż, zalegających pod ziemią. Z wielu bowiem ważnych przyczyn kopalnię powinno się zamykać wraz z wydobyciem przysłowiowego ostatniego kęsa węgla. W przeciwnym wypadku, o czym jakoś niewiele się mówi, narażamy się na kolejne poważne koszta, a także wiele związanych z tym faktem zagrożeń. (Naruszone złoża węgla, niewydobyte do końca lubią się zapalać, gazy ciągle będą się wydobywały etc.).

Makoszowy to nie odosobniony przypadek. W kolejce do SRK stoi już Krupiński, więc „naprawa” polskiego górnictwa trwa i ma się „dobrze”. „Żeglując” po internetowym oceanie w poszukiwaniu jakiegoś przyjaznego portu „wpłynąłem” jednak na mieliznę, w postaci kilku komentarzy, jakie zmroziły mi krew do reszty. Z kilkoma warto się zapoznać bliżej, choć zagłębiając się w tej lekturze prosiłem Boga, by ani jedno z tych słów nie było prawdą. Coś mi jednak mówi, że niewiele w nich przesady. W jednym z takich komentarzy czytamy między innymi [url] http://nettg.pl/news/137381/kopalnia-niezgody[/url], (wybrany fragment cytatu), że za pomysłem zamknięcia Krupińskiego stoją dwie wysoko postawione osoby, w tym jedna o dziwnie obco brzmiącym nazwisku. Dalej czytamy, iż zaangażowany w owo przedsięwzięcie miałby być berliński koncern HMS Bergabu AG. Jak informuje dalej autor komentarza, napisanego w dniu 26.01.2017 r. (http://gornictwo.wnp.pl /wojt-suszca-marian-pawlas-warto-ponownie-pochylic-sie-nad-sytuacja- kopalnikrupinski, 290610_1_0_1.html) koncern ten stara się o koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złóż orzeskich dla swojej córki Silesian Coal, tyle tylko, że ze względu na odmowę władz Gminy Orzesze dla uruchomienia eksploatacji kluczowym jest pozyskanie szybu wydobywczego Krupińskiego i całego systemu transportowego, który znajduje się bardzo blisko złóż orzeskich, w których zalega pod Gminą Orzesze w pokładach Żory – Suszec ponad 1 mld ton wysokiej jakości węgla kamiennego energetycznego i koksującego. (Wybrany fragment cytatu artykułu z dnia 26.01. 2017 r., jak wyżej).

Pomijając wiele faktów, warto dodać, co wynika z informacji autora tegoż materiału, iż złoża orzeskiego wystarczy na kilkadziesiąt lat eksploatacji. Biorąc chociażby tylko ostatnie zdanie za pewnik, nie sposób samego siebie nie zapytać – o co w tym wszystkim chodzi..?

Oczywiście należy zgodzić się z opinią, że materiałów opatrzonych pseudonimami nie powinno traktować się poważnie. A jednak – w dobie powszechnej inwigilacji i wizji utraty pracy – kto będzie dziś ryzykował podawanie swoich danych? Tymczasem sumienie nie daje spokoju, „niedobra” wiedza o faktach jest, więc ludzie piszą.

Z materiałów, zamieszczonych na wyżej podanej stronie internetowej wynika, iż osoby piszące o tych problemach bardzo przeżywają całe zamieszanie i widać też, że na rzeczy się znają… Świadczy o tym chociażby kolejna wypowiedź autora tekstu, mianującego się „lokalnym patriotą”, a pisze on między innymi tak: (wybrany fragment cytatów). Teraz wyciągnie się z „Krupiny” ludzi i będzie „posprzątane”, bo choćby nie wiem co, to nawet jak się ma przygotówki zrobione, to bez ludzi węgla się nie nafedruje. Sądzę, że nikogo nie obchodzi to, ile to będzie kosztowało i jakie z tego tytułu będą straty. ALE TEJ KOPALNI PO PROSTU ŻAL. Ostatnimi laty włożono w jej modernizację i remonty mnóstwo kasy i teraz co? Do kosza wszystko? Wstyd i hańba decydentom. (Koniec cytatu, a mówiąc po naszymu – szlag człowieka trafia).

 

Wątpliwości, utrata zaufania i wiele pytań bez odpowiedzi

Z pewnością wielu z nas ma prawo zapytać, czy drążenie tego tematu bez końca ma sens?

Niestety, informowanie na łamach gazet, a także portali społecznościowych o narastającym dramacie w górnictwie jest na dzień dzisiejszy jedyną możliwością, by w rzetelny sposób przekazać społeczeństwu skalę problemu.

Każdy, kto z jakichś powodów stara się być blisko tych trudnych, związanych z polską gospodarką tematów, odnosi wrażenie, że coś jest nie tak, jeżeli chodzi o górnictwo. Z opinii wielu ludzi wynika, iż zamyka się nie te najsłabsze kopalnie a wręcz przeciwnie, te które mają potężne zasoby węgla i mogłyby żyć swoim życiem jeszcze przez kilkadziesiąt lat i dłużej (vide: śp. Zagłębie Wałbrzyskie). Z treści komentarzy i artykułów, zamieszczanych na stronach internetowych wynika, jak duża jest determinacja ludzi, jak bardzo żyją problemami górnictwa i swoich kopalń. O tym także społeczeństwo powinno się dowiedzieć.

Jak bardzo ludzie przejęci są tym problemem, niech świadczy wypowiedź autora artykułu, mianującego się „geodeta”, zamieszczonego na tej samej stronie internetowej (wybrane fragmenty cytatów, napisany 26.01.2017, 17:47). KWK „Krupiński” posiada węgiel koksujący w bardzo bogatym złożu, który nie zagraża żadnym tąpaniem, wyrzutem metanu, wodnym, o bardzo łagodnym nachyleniu, co stwierdzili naukowcy Politechniki Śląskiej, AGH, GIG […] Za niedługo okaże się, że węgiel koksujący będzie wydobywać tylko KWK „Pniówek”, bo „Zofiówka” zero […]. Wydobycie wykazuje tylko z JAS-MOS, „Szczygłowice” tylko energetyczny, „Budryk” to samo, bo koks z pola „Dębieńsko” kupili Australijczycy… Ciekawe jakie będą ceny akcji po 5 zł, a na koksie z „Krupińskiego” można by było zarobić grube pieniądze bo i załoga dobra i pokłady węgla koksującego wysokie, w ilości ok. 72 milionów ton. Przy niskim zainwestowaniu, bo ok. 250 milionów w ciągu 3 lat. Wydobycie węgla koksującego można by było rozpocząć już w 2019 r. […] (Wybrany fragment cytatu).

To, że wypowiedzi autorów nie są pozbawione uzasadnionych obaw, niech świadczy opinia jednego z ekspertów – Marka Adamczyka. Warto zapoznać się z tym materiałem w całości w artykule Dokąd zmierza polskie górnictwo. (Materiał ten został opublikowany na stronie naszego portalu internetowego: http://www.siemysli.info.ke/dokad-zmierza-polskie-gornictwo/ a także  na łamach „Śląskiego Kuriera Wnet”).

 […] Przypomnę, że dla polskiego węgla cena ARA powyżej 65 dolarów za tonę jest już poziomem zapewniającym zysk całego sektora. Jak to jest, że ja Marek Adamczyk, mam czelność prosić decydentów o zmianę planów wobec górnictwa? Nie przemawia za mną arogancja ani głupota, wręcz przeciwnie.

Stoją za mną opracowania i trafne prognozy, które przedstawiłem rządzącym w poprzednich latach, a które – niestety – nie zostały przez nich wykorzystane!!! […] Warto zacytować za słowami Adamczyka kilka liczb, a do lektury tego arcyciekawego materiału zapraszam na wyżej wymienioną stronę internetową.

[…] Międzynarodowa Agencja Energii pod koniec 2013 roku podała, że na świecie wkrótce powstanie ponad tysiąc nowych elektrowni węglowych. (Art. autorstwa Andrzeja Hołdysa pt. Czarne prognozy, „Wiedza i Życie” nr 9, wrzesień 2014). The Times nr 2 z grudnia 2015 roku publikuje artykuł – „2,500 new coal plants will thwart any Paris pledges” o budowie i planach budowy w świecie blisko 2,500 elektrowni tego typu […] (Wybrany fragment cytatu).

 

Co na to eksperci?

Z przerażeniem stwierdzić należy, że obawy osób zbulwersowanych niejasną sytuacją nie są bezpodstawne. Oto tylko wybranych kilka cytatów listu otwartego do pana przewodniczącego NSZZ Solidarność KWK Krupiński, napisanych przez niedawno powstały Komitet Obywatelski Obrony Polskich Zasobów Naturalnych, założony przez grupę ekspertów.  (Cytaty wybrane z listu otwartego):

Szanowny Panie Przewodniczący

[…] Z analiz, przeprowadzonych przez spółkę i obligatariuszy wynikało, że kopalnia „Krupiński” nie ma szans na odzyskanie rentowności. Do takich samych wniosków doszedł zespół, przeprowadzający społeczny audyt w spółce – to cytat z portalu górniczego NETTG.PL z dnia 26. stycznia br.

Większość świadomej kadry kopalni – czytamy w tym samym materiale, która ma wgląd do poufnych i kluczowych informacji, Pan, Samorząd i my – niezależni eksperci z Komitetu Obywatelskiego Obrony Polskich Zasobów Naturalnych doskonale wiemy, że jest to wierutne kłamstwo zarządu JSW, mające na celu wyprowadzenie nadzwyczajnych przyszłych zysków z tej kopalni do kapitału niemieckiego […]. (Wybrany fragment cytatu list otwarty do przewodniczącego NSZZ „S” KWK Krupiński, pana Mieczysława Kościuka, s. 1).

OBY POZOSTAŁY PO NICH CHOCIAŻ SYMBOLE PAMIĘCI…

Cytaty przedrukowano za zgodą członków zarządu KOOPZN – Panów: Krzysztofa Tytko, Zbigniewa Martyniaka, Marka Adamczyka i Bogdana Gizdonia.

 

 

Źródła: http://gornictwo.wnp.pl/wojt – suszca – marian – pawlas – warto – ponownie – pochylic – się – nad – sytuacja – kopalni – kruponski,290610_1_0_1.html[url] http://nettg.pl / nwes / 137381 / kopalnia – niezgody[url]

Foto ze zbiorów Izby Tradycji Górniczych KWK Knurów. 

 

Tadeusz Puchałka

 

One thought on “Aż trudno uwierzyć – kto niszczy polski węgiel?

  • 09/02/17 o 20:41
    Permalink

    Wpiszcie w wyszuliwarkę – Raport Adamczyka, a poznacie prawdę o polskim górnictwie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*