Anglosasi przegrali bój o Kazachstan! (3)

National Endowment for Democracy, założona w czasach Ronalda Reagana organizacja typu regime change, będąca substytutem Centralnej Agencji Wywiadu Stanów Zjednoczonych, łoży na różne NGO’sy, związane z promowaniem wolności pokojowych zgromadzeń w Kazachstanie. Chodzi o promowanie podstawowych wolności w Kazachstanie i udzielanie pomocy prawnej przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego.  Pieniądze dostało Międzynarodowe Biuro Praw Człowieka i Praworządności. Celem organizacji – jak czytamy – jest „(…) pomoc w strategicznych sporach sądowych, aby wesprzeć działaczy w obliczu represji, przeanalizować istniejące i proponowane przepisy pod kątem zgodności z normami międzynarodowymi, opracować projekty zaleceń politycznych i opracować metodologię monitorowania naruszeń wolności pokojowych zgromadzeń. Przeprowadzi również program szkoleniowy na temat wolności pokojowych zgromadzeń w języku kazachskim i rosyjskim, zarówno dla działaczy obywatelskich, jak i przedstawicieli władz regionalnych (…)”.

Fundacja publiczna Ar Rukh Khak, Niezależna Agencja Informacyjna Politon, Międzynarodowa Inicjatywa Prawna Fundacja Publiczna. Organizacje angażują się w krzewienie demokracji. „Promowanie zaangażowania obywatelskiego wśród młodzieży w Kazachstanie. Organizacja będzie wspierać multimedialny serwis internetowy, który ma prezentować bieżące wydarzenia i procesy polityczne w Kazachstanie. Zapewnienie niezależnego źródła krajowych wiadomości i analiz w mediach społecznościowych dla odbiorców, posługujących się językiem rosyjskim i kazachskim. Organizacja zapewni ogólnokrajowe relacje informacyjne oraz niezależne analizy i komentarze dla odbiorców w języku rosyjskim i kazachskim, produkując programy informacyjne wideo i inne multimedia. Organizacja będzie produkować dyskusje wideo i debaty na temat bieżących wydarzeń. Filmy będą analizować bieżące wydarzenia i ważne kwestie polityczne i społeczne w Kazachstanie dzięki komentarzom wpływowych analityków i osobistości prodemokratycznych. Organizacja będzie transmitować swoje programy wideo na żywo w YouTube, Facebooku i innych sieciach społecznościowych. Wreszcie, organizacja wyprodukuje filmy na temat krajowych i międzynarodowych praw człowieka oraz zwoła serię spotkań z działaczami społeczeństwa obywatelskiego w regionach Kazachstanu”.

Jak widzimy USA są aktywne w burzeniu ładu i porządku na orbicie Rosji. Sam Kazachstan – bogate państwo biednych ludzi – lawiruje jak pierwsza nitka „Jedwabnego Szlaku” między interesami Chin, Turcji, Rosji i… USA. Obecna sytuacja kraju po kilkudniowej rewolcie już się normalizuje.  „W związku z tym, aby zapewnić bezpieczeństwo ludności i zachowanie jego własności, a także w celu zapobieżenia przypadkom plądrowania, w rejonie tym wprowadzona jest godzina policyjna, obowiązująca od 22:00 do 6:00”.

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken w typowym dla siebie chamskim stylu zażartował z tragicznych wydarzeń w Kazachstanie i wprowadzeniu sił Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) – „Kiedy w twoim domu znaleźli się Rosjanie bywa, że trudno zmusić ich do odejścia”. Według rzecznika prasowego Departamentu Stanu, Blinken „potwierdził pełne poparcie Stanów Zjednoczonych dla konstytucyjnych instytucji Kazachstanu i wolności mediów oraz wezwał do pokojowego i opartego na poszanowaniu praw rozwiązania kryzysu”. Anglosasi przyznali się do porażki kolorowego Majdanu w Kazachstanie.

Tokajew rozmawiał z Putinem telefonicznie. Według Moskwy Tokajew powiedział Putinowi, że sytuacja w jego kraju stabilizuje się i podziękował mu za rozmieszczenie w Kazachstanie „sił pokojowych” Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Kreml w komunikacie zaznaczył, iż Putin poparł pomysł Tokajewa zorganizowania w najbliższych dniach wideokonferencji z sojusznikami z ODKB, w skład której, oprócz Rosji i Kazachstanu, wchodzą Białoruś, Armenia, Tadżykistan i Kirgistan.

Tureckie MSZ poparło kazachskie władze i wezwało do pokoju. Nie darmo Erdogan i Putin przeprowadzili nienagłośnione rozmowy 2. stycznia br. Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji zamieściło na swojej oficjalnej stronie internetowej oświadczenie, w którym wyraziło poparcie dla sił bezpieczeństwa w Kazachstanie i wezwało do pokoju w tym kraju.

 

Roman Boryczko,

styczeń 2022

2 komentarze do “Anglosasi przegrali bój o Kazachstan! (3)

 • 20/05/23 o 19:40
  Permalink

  -Niestety -STANY ZJEDNOCZONE -one -muszą być Spalone Zniszczone i Pokonane -a -ROSJANIE -Oni -nie mogą -tylko: -wciąż prosić -tylko wciąż mówić ! -tylko wciąż: -prosić -i -wciąż: -ostrzegać -i ” -ostrzegać ” -i “-ostrzegać ! ” -tak w nieskończoność -i w nieskończoność !!

  Odpowiedz
 • 24/09/23 o 04:04
  Permalink

  -Teraz do KAZACHSTANU -żeby obronić -tych mordowanych prześladowanych Kazachskich Rosjan -teraz -to by w 2024 w 2025 do KAZACHSTANU wkroczyła i wjechała ARMIA CHIŃSKA -tylko że -to -dla WIELKICH POTĘŻNYCH CHIN -to by stwarzało taką POKUSĘ: -Odcięcia ROSYJSKIEJ SYBERII -takim pionowym cięciem wzdłuż URALU -i TEJ INWAZJI na SYBERIĘ !! -Jeżeli – PUTIN -SZOJGU -PIESKOW -jeżeli -Oni tak w miarę szybko -nie dadzą CHINOM -o wiele więcej -o wiele więcej -TAJWAN -i Setki Tych CHIŃSKICH BAZ WOJSKOWYCH obok ROSYJSKICH albo z pracującymi w Nich ROSJANAMI na PACYFIKU w Całej TEJ WIELKIEJ ŚRODKOWEJ POŁUDNIOWEJ LATIN AMERYCE w Czarnych i Białych KRAJACH AFRYKI, w SAUDI ARABII, w IRANIE w PAKISTANIE i na CEJLONIE (-raczej już tylko chińskich ) i CHIŃSKICH BAZ WOJSKOWYCH w KRAJACH ASEAN-u -to w 2026 w 2025 albo i wcześniej -CHINY – by już przyjęły TĄ OFERTĘ USA i WASZYNGTONU: -czyli TEJ -CHIŃSKIEJ INWAZJI na SYBERIĘ -jeżeli wcześniej CHINY nie dostaną od ROSJAN -dużo więcej -o wiele więcej od SYBERII !!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*